Ruskou pomoc přebírá Červený kříž, část kamionů dorazila k hranici | E15.cz

Ruskou pomoc přebírá Červený kříž, část kamionů dorazila k hranici

Konvoj ruských nákladních aut s humanitární pomocí
Konvoj ruských nákladních aut s humanitární pomocí
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
První skupina 16 ruských kamazů s humanitárním nákladem se dnes přesunula k rusko-ukrajinskému hraničnímu přechodu. Ukrajinští celníci tam mají pod dohledem pohraničníků a pracovníků Červeného kříže zahájit celní odbavení. Hranice ale vozidla nepřekročí, dokud Červený kříž od bojujících stran nedostane bezpečnostní záruky.

Vozidla se ráno přesunula blíž k přechodu Doněck-Izvaryne, kde by měla kolona na ukrajinské území vstoupit. Šestnáct kamionů zaparkovalo v areálu automobilového depa nedaleko celního prostoru na ruské straně hranic.

Původní informace o tom, že celní prohlídka už proběhla, ukrajinské úřady popřely. „První skupina teprve celní prohlídkou projde, budeme proceduru sledovat,“ potvrdil informace ukrajinských celníků i Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK). Kdy bude odbavení hotovo, není zřejmé.

Mluvčí MVČK dnes navíc v Ženevě prohlásila, že přejezd hranic se neuskuteční dřív, než Červený kříž dostane od obou bojujících stran bezpečnostní záruky.

Ukrajinské armáda dala už v sobotu na vědomí, že trasu mezi hranicemi a Luhanskem během transportu ostřelovat nebude. Zda o tomto slibu byl MVČK vyrozuměn oficiální cestou, není jasné. O bezpečnostních zárukách zatím veřejně nehovoří ani vzbouřenci, kteří kontrolují většinu území, přes které má ruská kolona projet.

V koloně je celkem 262 automobilů, které mají převést přes 1800 tun nákladu. První vozidla, která k hranicím vyjela, obsahují prý dětskou výživu. V každém z automobilů je kromě ruského řidiče jeden pracovník MVČK.

Dohodu o převozu ruské humanitární pomoci přes pohraniční přechod Doněck-Izvaryne Ukrajina oficiálně stvrdila v noci na dnešek. Příjemcem pomoci o celkové váze 1856 tun je formálně Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK).

Rusko-ukrajinský hraniční přechod Doněck-Izvaryne Autor: CTK/AP
Rusko-ukrajinský hraniční přechod Doněck-Izvaryne (foto: ČTK/AP)

Do města Luhanska, které má být hlavním příjemcem pomoci, je to z přechodu Doněck-Izvaryne asi 60 kilometrů. Silnice prochází z velké části povstaleckým územím, až před Luhanskem je první armádní kontrolní post v obci Novosvitlivka. Samotné město, které mělo v mírových dobách téměř půl milionu obyvatel, ovládají vzbouřenci. Oddíly ukrajinské armády operují na předměstích.

Protokol o převzetí pomoci potvrdil zástupce Červeného kříže v Rusku Pascal Cuttat a z ukrajinské strany dokument podepsala ministryně sociálních věcí Ljudmyla Denisovová, která tímto aktem uznala ruský náklad za humanitární pomoc. Do sobotního večera ukrajinské úřady tento krok odmítaly udělat s odůvodněním, že z ruské strany ani od MVČK neobdržely příslušné dokumenty.

„Příjemcem humanitárního nákladu je mise MVČK. Náklad zástupci MVČK převezou na Ukrajinu přes pohraniční přechod Doněck,“ praví se v dokumentu. Doněck je malá ruská pohraniční obec, na druhé straně hranice leží ukrajinský přechod Izvaryne, který je pod kontrolou východoukrajinských vzbouřenců.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.