Rusové jsou pyšní na vítěztví v druhé světové i na anexi Krymu, vadí jim bída | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Rusové jsou pyšní na vítěztví v druhé světové i na anexi Krymu, vadí jim bída

ČTK

Drtivá většina Rusů i po více než 70 letech od konce druhé světové války považuje za hlavní důvod k národní hrdosti porážku nacistického Německa sovětskou armádou v květnu 1945. Vyplývá to z průzkumu nezávislé sociologické společnosti Levada, o jehož výsledcích informovala agentura Interfax. Na druhém místě je ruská anexe ukrajinského Krymu.

Porážku hitlerovské třetí říše označilo za největší důvod k hrdosti 83 procent Rusů, na násilné připojení černomořského poloostrova jsou pyšná 43 procenta dotázaných. Na třetím místě následují úspěchy ruské kosmonautiky s 41 procenty.

V seznamu zdrojů ruské hrdosti se rovněž umístila "sláva ruských zbraní" s 26 procenty, prostota, trpělivost a houževnatost Rusů (23 procent), ale i "sovětská beztřídní společnost" s devíti procenty.

Průzkum zahrnoval i otázky týkající se důvodů studu a nespokojenosti Rusů. Víc než polovina dotázaných se přihlásila k názoru, že "Rusové jsou velký národ, ale žijí ve věčné bídě a nepořádcích". Každý třetí Rus pociťuje lítost z rozpadu Sovětského svazu a každý čtvrtý z "pokleslých mravů, povýšenosti a neúcty mezi lidmi". Pětina je nespokojena s chronickým zaostáváním Ruska za západním světem.

Ruští analytici a politici očekávají konec recese. Většina Rusů naopak předpokládá, že přijde krize

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!