Rusové se stahují, v poslední provincii mimo kontrolu Asada vzniklo demilitarizované pásmo | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Rusové se stahují, v poslední provincii mimo kontrolu Asada vzniklo demilitarizované pásmo

ČTK

Demilitarizované pásmo v syrské provincii Idlib bylo vytvořeno a těžké zbraně z něj byly odsunuty, informovalo ve středu turecké ministerstvo obrany. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí krátce předtím oznámila, že z demilitarizovaného pásma v Idlibu se stáhlo více než 1000 ozbrojenců.

Rusko a Turecko se tento měsíc v ruském Soči dohodly na vytvoření demilitarizovaného pásma, které v Idlibu oddělí povstalecké území od oblastí kontrolovaných syrskou vládou. Idlib je poslední ze syrských provincií, kterou syrská vláda nemá pod kontrolou. Její velkou část ovládají radikální a povstalecké skupiny.

Na základě dohody ze Soči měly být z demilitarizovaného pásma do dnešního dne staženy všechny těžké zbraně, tanky, raketové a minometné systémy všech opozičních skupin. Pásmo poté bude pod dohledem koordinovaných tureckých a ruských hlídek.

Rusko-turecká dohoda odvrátila hrozbu ofenzivy, kterou připravovala syrská armáda. Boje v Idlibu, kde žijí tři miliony lidí, by podle varování OSN znamenaly humanitární katastrofu.

Komentář Lenky Klicperové: Co zbude ze Sýrie
Slovenský premiér: Jsme dostatečně bohatí, abychom se dokázali postarat o pár desítek syrských sirotků
Referendum by mohlo rozhodnout o tom, zda budeme dál usilovat o členství v EU, řekl Erdogan

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!