S eurem tak 20 let nepočítáme, zní z Maďarska | E15.cz

S eurem tak 20 let nepočítáme, zní z Maďarska

Maďarsko, euro, forint
Maďarsko, euro, forint
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z fanouška rychlého přijetí eura se stává zdrženlivý skeptik. Alespoň podle vyjádření maďarského ministra hospodářství Györgyho Matolcsyho. Ten v týdeníku Heti Válasz prohlásil, že Budapešť nepočítá s přijetím společné evropské měny ještě zhruba dvě desetiletí. Do té doby se podle něj bude Maďarsko soustředit na posílení ekonomiky vlastními cestami.

Maďarsko v minulém desetiletí jasně podporovalo co nejrychlejší přijetí eura. Od globální krize, která zemi těžce zasáhla, však plány vstupu odkládá. Oficiálně naposledy vytyčilo možné datum na rok 2020. Matolcsy teď i toto datum nevidí jako reálné a odkládá ho o dalších asi 10 let.

Matolcsy odklad vysvětlil krizí, která eurozónu poslední dva roky sužuje. „Eurozóna se potýká s chronickou finanční a ekonomickou krizí, protože si toho vzala příliš mnoho a mířila příliš vysoko,“ napsal Matolcsy v pravidelném sloupku. „Maďarská politika může sledovat strategii více kroků, které během dvou válečných desetiletí posílí ekonomiku bez eura a umožní vstoupit do eurozóny, až zavládne mír,“ dodal.

Maďarsko z maastrichtských kritérií pro vstup do eurozóny splňuje jen výši rozpočtového deficitu, který má letos činit jen 2,5 procenta hrubého domácího produktu, což je jedna z nejnižších úrovní v EU. Evropské komisi se ale nelíbí politika, jakou toho Budapešť dosahuje, a hrozila za to Maďarsku sankcemi.

Maďarsko má nejvyšší zadlužení ze zemí střední Evropy a usiluje o půjčku od Mezinárodního měnového fondu a EU, která jí má pomoci snížit vysoké náklady na dluh.

Kvůli dluhové krizi eurozóny se změnil vstřícný postoj k přijetí eura i v České republice a Polsku, které stejně jako Maďarsko slíbily do měnové unie vstoupit, ale pevné datum mít nemusí. Ze zemí bývalého sovětského bloku již euro přijalo Slovensko a Estonsko a nadále se o to chtějí snažit Litva a Lotyšsko.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video