S&P: současná jednání o Řecku směřují k přiznání selektivního bankrotu | e15.cz

S&P: současná jednání o Řecku směřují k přiznání selektivního bankrotu

Řecko
Řecko
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dva návrhy na nové projednání dohod o řeckém dluhu, o kterých se nyní jedná, budou znamenat selektivní platební neschopnost. Uvedla to dnes ratingová agentura Standard & Poor's, která tak zchladila naděje na vyřešení dlouhotrvajícího problému kolem řeckého dluhu.

Agentura varovala, že nedávné plány oddlužení Řecka předložené francouzskou bankovní asociací FBF považuje za velmi nešťastné a návrhy znamenají ztráty pro držitele dluhu.

„Pokud některá z možností bude provedena v její současné podobě, bez přispění dalších zmírňujících skutečností, budeme na ni pravděpodobně pohlížet podle našich kritérií jako na nedodržení splácení,“ uvedla S&P.

V takovém případě by agentura podle svých slov pravděpodobně snížila Řecku rating emitenta na „SD“, což znamená, že země účinně restrukturalizovala část dluhu, ale ne všechny závazky. Zhoršila by také rating řeckým obligacím, napsala agentura Reuters.

Francouzské banky sjednaly předběžnou dohodu, podle níž budou do roku 2014 reinvestovat polovinu až 70 procent z postupně splácených řeckých dluhopisů do nových obligací s vládní zárukou, předem určenými úroky a se splatností až 30 let.

Varování S&P je ranou pro trhy, které doufaly v další pokrok v řešení dluhových problémů Řecka poté, co se zemi podařilo protlačit minulý týden další úsporná opatření a zajistit si další splátku pomoci od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

S&P minulý měsíc snížila rating dlouhodobých řeckých dlužních závazků o tři stupně na CCC, tedy hlouběji do spekulativního teritoria. Řecko se tak u S&P stalo zemí s nejhorším ratingem na světě. Agentura svůj krok zdůvodnila rostoucí pravděpodobností restrukturalizace řeckých dluhů, což by vzhledem k poškození soukromých věřitelů hodnotila jako vyhlášení platební neschopnosti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery