Sarkozyho koalice porazila v místních volbách Le Penovou | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Sarkozyho koalice porazila v místních volbách Le Penovou

Sarkozyho koalice porazila v místních volbách Le Penovou
šéfka francouzské Národní fronty Marine Le Penová
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Pravicová koalice v čele s konzervativním Svazem pro lidové hnutí (UMP) exprezidenta Nicolase Sarkozyho porazila v dnešním prvním kole francouzských místních voleb protiimigrační a protievropskou Národní frontu (FN). Vyplývá to z odhadů volebních výsledků, založených na dotazování při odchodu z volebních místností. Ty poslední se uzavřely ve 20 hodin. Nacionalistická Národní fronta si na základě předvolebních průzkumů dělala naději na vítězství.

Pokud se druhé místo pro FN potvrdí, bude to pro šéfku strany Marine Le Penovou znamenat dílčí porážku vzhledem k jejím ambicím kandidovat v prezidentských volbách v roce 2017.

Hnutí UMP a jeho partneři si zajistili podle odhadů společnosti Ifop dohromady 29,2 procenta hlasů, zatímco NF získala 26,3 procenta hlasů. Podle očekávání až na třetím místě skončili vládní socialisté prezidenta Françoise Hollandea se ziskem 21,4 procenta hlasů. Podle Ifop všechny levicové strany volilo 37 procent lidí, pravicové 35 procent. Oba tábory tak překonaly krajní pravici.

Průzkum konkurenční agentury CSA přisuzuje Sarkozymu a jeho spojencům 31 procent hlasů, FN 24,5 procenta a socialistům a jejich partnerům 19,7 procenta.

Volební účast byla 51 procent, což je o šest procent více než ve stejných volbách v roce 2011 a také než tvrdily předvolební odhady.

Valls: Když Francouze mobilizujeme, funguje to

Socialistický premiér Manuel Valls dnes jako první ocenil porážku krajně pravicové strany. „Dnes večer, se extrémní pravice, i když jsou její zisky příliš vysoké, nestala hlavní formací francouzské politiky,“ prohlásil Valls. „Když Francouze mobilizujeme, funguje to,“ dodal Valls. Nyní podle něj vše záleží na druhém kole voleb příští neděli.

Naopak Le Penová Vallse vyzvala k podání demise, neboť Socialistická strana (PS) podle ní „vyklidila více než 1000 obvodů“.

Podle Sarkozyho, jenž vyzdvihl porážku socialistů, se dala do pohybu změna, kterou „nic nezastaví“. „Na místní ani národní úrovni nebudeme dělat žádné dohody s představiteli FN,“ ujistil dále Sarkozy.

Francouzi volí nové vedení všech departementů na příštích šest let. Do druhého rozhodujícího kola 29. března postoupí v každém místě kandidátní listiny, které v prvním obdrží nejméně 12,5 procenta hlasů. FN, proti které v rozhodujícím hlasování půjde mnoho voličů nepostupujících stran, si dala za cíl získat aspoň jeden departement.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!