Saudové prý zrušili obchodní fórum kvůli Zemanovým výrokům o islámu | E15.cz

Saudové prý zrušili obchodní fórum kvůli Zemanovým výrokům o islámu

Nový saúdskoarabský král Salmán ibn Abdal Azíz Saúd
Nový saúdskoarabský král Salmán ibn Abdal Azíz Saúd
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Saúdská Arábie zrušila účast na plánovaném česko-saúdském obchodním fóru na protest proti údajným protiislámským výrokům a postojům českých politiků. Napsal to arabský list Al-Vatan. Ministerstvo zahraničí (MZV) i Hrad článek odmítají. Prý jde zejména o vnitřní saúdský obchodní spor. Ministerstvo navíc o žádném obchodním fóru neví.

Příkaz podle Al-Vatan přišel přes saúdské ministerstvo zahraničí přímo od krále Salmána ibn Abdal Azíze Saúda. Rozhodnutí bude podle zdrojů listu „přezkoumáno“, pokud bude „situace vhodně vyřešena“.

Deník gulfnews.com v této souvislosti připomíná kontroverzní výroky českého prezidenta Miloše Zemana, které prý spojovaly islám s násilím. Cituje rovněž tehdejšího předsedu hnutí Úsvit Tomia Okamuru, který vzbudil pozornost tím, že na svém facebookovém profilu sdílel text s výzvou k obtěžování muslimů v Česku, třeba „venčením prasat“ kolem mešit.

Ministerstvo zahraničí považuje zprávu arabského listu za dezinformaci. Česká diplomacie podle její mluvčí Michaely Lagronové nemá žádné informace o tom, že se nějaké česko-saúdské fórum chystalo. Poslední plánované se konalo loni na podzim v Praze. „Tím pádem ani nemůžeme říct, jestli se něco zrušilo, nebo nezrušilo,“ poznamenala Lagronová.

Prezident Zeman podle ní naopak dal na počátku června rozhovor celonárodnímu saudskému deníku, který vyzněl velmi pozitivně vůči Saúdské Arábii a tamní představitelé ho prý velmi ocenili. „Nevíme rozhodně o tom, že by docházelo k rušení obchodní spolupráce,“ zdůraznila mluvčí.

Zeman podle listu Saudi Gazette ve zmíněném rozhovoru mimo jiné uvedl, že spolupráce mezi Saúdskou Arábií a Českou republikou může mít zásadní význam v boji proti terorismu a extremismu. „Můžeme spolupracovat mnoha způsoby, počínaje výměnou zpravodajských informací, přes výcvik bezpečnostních pracovníků až po dodávky moderních zařízení a účast na společných misích proti teroristům,“ řekl prezident v této souvislosti.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky jsou informace z tisku nepřesné a nevystihují současný stav vztahů Česka se Saúdskou Arábií. „V loňském roce jsme zaznamenali razantní nárůst obchodu se Saúdskou Arábií… a tento trend dále pokračuje,“ uvedl. Snahou vlády je podpořit prostřednictvím ekonomické diplomacie otevírání nových příležitostí pro české exportéry v zemi. „Usilujeme o posílení vzájemných vztahů zejména v oblasti ekonomické spolupráce,“ dodal.

Recyklace starých událostí

Podobně se vyjádřil i ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček. „Saúdská tiskovina recyklovala situaci mezi listopadem loňského roku a březnem tohoto roku, kdy skutečně došlo k dočasnému ochlazení vzájemných vztahů a zrušení cesty saúdské obchodní delegace v návaznosti na údajný nárůst islamofobie v ČR. V červnu 2015 jsme již ovšem v jiné situaci,“ napsal Kmoníček na dotaz ČTK.

Poznamenal, že článek považuje za vnitřní saúdský obchodní spor, který nemá nic společného s česko-saúdskými vztahy. Dodal, že po nastoupení nového velvyslance Jiřího Slavíka očekává rozvoj vztahů. Slavík řekl webu arabnews.com, že již požádal o schůzku se saúdskými představiteli. „Obchodní čísla ostatně hovoří za všechny články - v realitě objem vzájemného obchodu vzrostl od roku 2013 o cca 40 procent a v loni poprvé překročil částku půl miliardy dolarů,“ podotkl Kmoníček.

Nepochopení islámu

Organizace islámské spolupráce podle webu gulfnews.com mimo jiné uvedla, že Zemanova prohlášení o islámu „jsou v souladu s jeho minulými výroky, kdy spojoval vyznavače Koránu s antisemitskými a rasistickými nacisty“ a řekl, že „nepřítelem je anticivilizace šířená od severní Afriky k Indonésii“. Podle organizace Zemanova prohlášení poukazují na „neznalost a nepochopení islámu“ i historických faktů. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident v minulosti varoval před Islámským státem, islámským fundamentalismem a mezinárodním terorismem.

Zemanovy sporné výroky zazněly loni v červnu po útoku v bruselském židovském muzeu. Podle českého prezidenta za podobně motivovanými násilnými akty stojí islámská ideologie, nikoli pouze jednotlivé skupiny náboženských fundamentalistů. „Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že se jedná pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento řekněme rasismus nebo antisemitismus vyplývá ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají,“ řekl tehdy mimo jiné Zeman. Za svá slova se poté odmítl omluvit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.