Saúdská Arábie chce Asada odstavit od moci, Moskva jej stále podporuje | E15.cz

Saúdská Arábie chce Asada odstavit od moci, Moskva jej stále podporuje

Bašár Asad
Bašár Asad
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Saúdská Arábie a Rusko se neshodují v otázce budoucnosti syrského prezidenta Bašára Asada. Po dnešní schůzce se svým saúdskoarabským kolegou to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. S ministrem Ádilem Džubajrem jednal hlavně o krizi v Sýrii, boji proti islámským extremistům a také o zbrojních kontraktech.

Ministři se shodli, že proti organizaci Islámský stát (IS), která obsadila části Sýrie a Iráku, by se měl svět spojit a postupovat společně. Lavrov řekl, že se formulují první detaily této spolupráce.

Saúdská Arábie je zapojená do koalice, která proti IS bojuje v Sýrii, Rusko patří k hlavním oporám Damašku. Od roku 2011, kdy syrský konflikt začal, Rusko brání Asada a odmítlo dohody, které počítaly s Asadovým odstoupením. Na něm trvá syrská opozice a spolu s ní také Spojené státy a další západní země.

Pro Asada není místo

Džubajr v Moskvě řekl, že postoj Rijádu vůči konfliktu v Sýrii se nemění. Podle něj není pro Asada v budoucí Sýrii místo. Rázně odmítl možnost zapojení své země do koalice proti IS, v níž by byla také syrská vláda. „S tím nepočítáme,“ řekl.

Ruský prezident Vladimir Putin v červnu prohlásil, že by se proti IS mělo spojit několik zemí, a jmenoval Turecko, Irák, Saúdskou Arábii a Asadovu armádu. Lavrov se pokouší tento návrh prosazovat a zkoušel to i minulý týden v Dauhá. Tvrdí, že bojovat proti IS je v zájmu Arabů, Turecka i Západu, stejně jako je to v zájmu Asada.

Syrský prezident sousedy neohrožuje

„Nejde o to sestavit klasickou koalici s nejvyšším velitelem a s armádami, které budou plnit jeho rozkazy. Jde o to koordinovat akce těch, kteří proti terorismu bojují už nyní,“ řekl dnes Lavrov. Zdůraznil, že Asad na rozdíl od bojovníků Islámského státu neohrožuje žádnou sousední zemi.

„Náš postoj se nezměnil, pro Asada není v budoucí Sýrii místo,“ reagoval na to Džubajr. Podle něj Asadova politika umožnila nástup IS v Sýrii. Poukázal také na to, že prezident raději stojí v čele těch, kdo bojují proti Syřanům, než aby bojoval proti IS. „Bašár Asad je součástí problému v Sýrii a syrskou krizi nemůže vyřešit,“ řekl.

Syrský konflikt si vyžádal už na 250 tisíc mrtvých, pokusy OSN vyřešit jej politicky se nezdařily. V Moskvě budou tento týden jednat delegace syrské opozice i zástupce OSN.

Saúdskoarabský ministr také oznámil, že vyjednával o nákupu moderních ruských zbraní. Rozhovory o kontraktech prý budou brzy ukončeny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.