Saúdská Arábie zabaví majetek za 100 miliard dolarů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Saúdská Arábie zabaví majetek tamějších prominentů za více než 100 miliard dolarů

Karel Pučelík

Karel Pučelík

Saúdská vláda se chystá zabavit majetek za více než 100 miliard dolarů. Hromadná konfiskace navazuje na vlnu zatýkání z konce minulého roku, které se nezastavilo ani před členy vládnoucího rodu.

Desítky finančníků, politiků, ale i členové vládnoucí rodiny byli loni zadrženi kvůli podezření z korupce. Kauza letos pokračuje zabavením miliardového majetku. Podle prokurátora celková výše přesahuje 400 miliard rialů, které jsou uloženy v různých aktivech. Informovala o tom agentura Reuters.

Pokud vláda opravdu prostředky získá, chce jimi vyřešit finanční potíže způsobené nízkými cenami ropy. Deficit rozpočtu je v letošním roce plánován na 195 miliard rialů.

Protikorupční tažení je považováno za politické vítězství saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána. Mezi zadrženými se totiž objevil i jeho možný konkurent v zápasu o nástupnictví princ Mutab bin Abdalláh, který se zdá být dalším z odstavených následníků.

Obětí protikorupční čistky je i vlivná postava finančního světa. Nejbohatší Arab bin Talál

Zadržen byl i nejbohatší Arab a majitel Kingdom Holding Valíd bin Talál, který investoval mimo jiné do Twitteru, Citigroup nebo Applu. Podle dostupných informací byl propuštěn o uplynulém víkendu.

Korunní princ Bin Salmán, který je rovněž ministrem obrany, na konci minulého roku založil příslušný výbor s rozsáhlými pravomocemi. Ten má monarchii zbavit korupce. Kritici tvrdí, že prioritním cílem je odstranění mocenské konkurence bin Salmána a pojistka jeho nástupnictví.

Amazon a Apple chtějí podnikat v Saúdské Arábii

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!