Scénář se opakuje. Britští poslanci opět odmítli všechny návrhy řešení brexitu

Theresa Mayová v britském parlamentu

Theresa Mayová v britském parlamentu Zdroj: Reuters

Theresa Mayová v britském parlamentu
Theresa Mayová v britském parlamentu
Britská premiérka Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová
5
Fotogalerie

Britská Dolní sněmovna dnes zamítla všechny čtyři navrhované poslanecké varianty dalšího postupu v krizi kolem brexitu. Většinu hlasů nezískaly návrhy na uzavření celní unie s EU, setrvání na jednotném trhu, referendum o brexitové dohodě ani zrušení brexitu v případě neschválení dohody. Nejblíže k úspěchu byla celní unie, kde měli odpůrci navrch pouze o tři hlasy. Vláda v reakci uvedla, že bude nadále usilovat o schválení dohody vyjednané s EU premiérkou Theresou Mayovou.

Hlasování, které v případě úspěchu mohlo spoluurčit další vývoj patové situace, dopadlo těsněji než minulý týden, kdy poslanci zamítli celkem osm variant. Návrh konzervativního poslance Kena Clarka, aby britská vláda vyjednala trvalou celní unii s EU, dnes podpořilo 273 poslanců, proti bylo o tři více.

Druhým návrhem, který nebyl příliš daleko schválení, se stal podnět labouristických poslanců Petera Kylea a Phila Wilsona na vypsání referenda o připravené brexitové dohodě prosazované Mayovou. Tato varianta dostala 280 hlasů, oponentů bylo 292.

Návrh konzervativce Nicka Bolese označovaný jako společný trh 2.0, který je inspirován vztahem EU s Norskem, byl poražen poměrem hlasů 261 ku 282. Boles na jeho neúspěch reagoval rezignací na svůj post v Konzervativní straně.

Nejhůře dopadla varianta, s níž přišla poslankyně Skotské národní strany (SNP) Joanna Cherryová pokoušející se zabránit neřízenému odchodu i za cenu zrušení brexitu. Hlasovalo pro něj 191 zákonodárců, kdežto proti bylo 292.

Ministr pro brexit Stephen Barclay v reakci na výsledky hlasování prohlásil, že vláda se bude nadále snažit přesvědčit poslance o podpoře vyjednané brexitové dohody. Pokud se to nepovede do 12. dubna a unijní představitelé zároveň Mayové nepovolí další odklad brexitu, odejde Británie z evropského bloku bez dohody.