Šéfka skotské vlády zahájila jednání v Bruselu. Chceme zůstat v EU, prohlásila | E15.cz

Šéfka skotské vlády zahájila jednání v Bruselu. Chceme zůstat v EU, prohlásila

Šéfka skotských nacionalistů Nicola Sturgeon
Šéfka skotských nacionalistů Nicola Sturgeon
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skotsko je i přes výsledek britského referenda, které rozhodlo o odchodu z Evropského unie, odhodláno zůstat součástí evropského společenství. Dnes to po jednání s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem prohlásila šéfka skotské regionální vlády Nicola Sturgeonová.

„Skotsko je rozhodnuté zůstat v EU,“ citovala agentura Reuters skotskou první ministryni Sturgeonovou. Schulz řekl, že na schůzce političku poslouchal a zjišťoval od ní informace.

Sturgeonovou v odpoledne čeká jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, naopak šéf unijních summitů Donald Tusk společné setkání odmítl s tím, že pro něj nyní není vhodná doba.

Sturgeonová v rozhovoru s televizí ITV před dnešním rokováním prohlásila, že do Bruselu přijela chránit skotské zájmy a že k tomu dostala mandát skotského parlamentu. Mnozí komentátoři se shodují v tom, že skotská šéfka vlády i přes své regionální postavení chce být během nynější britské krize po referendu vnímána jako ta, která má ve složité situaci plán. Ostatní britští představitelé v čele s hlavními stoupenci brexitu nyní čelí kritice, že po plebiscitu dosud nepřišli s žádnými návrhy na další postup.

Sturgeonová již dříve nevyloučila, že britský odchod z EU může vyústit k zopakovaní skotského referenda o nezávislosti, protože Skotsko hlasovalo pro setrvání v unii. Před dvěma lety Skotové ve všelidovém hlasování odluku od Londýna odmítli.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video