Severní Korea provedla dva testovací odpaly nových raket Musudan | E15.cz

Severní Korea provedla dva testovací odpaly nových raket Musudan

Satelitní snímek raketového startovacího komplexu v KLDR
Satelitní snímek raketového startovacího komplexu v KLDR
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Severní Korea dnes uskutečnila svůj zatím patrně nejzdařilejší test nové rakety středního doletu Musudan. Oznámila to jihokorejská armáda, podle níž raketa doletěla do vzdálenosti 400 kilometrů. Střela má ovšem až desetinásobný dosah.

KLDR dnes učinila dva pokusy o odpálení rakety Musudan. V prvním případě byla raketa vyslána z města Wonsan na východním pobřeží KLDR, zřejmě z mobilní odpalovací rampy. Jihokorejské vojenské zdroje označily test za selhání, stejně jako všechny dosavadní zkoušky tohoto typu rakety. Raketa se rozpadla ve vzduchu poté, co urazila asi 150 kilometrů.

Zhruba o dvě hodiny později byla odpálena druhá raketa Musudan. Zatím není jasné, zda tento odpal lze skutečně považovat za úspěch, známo není ani to, jak let rakety skončil. Uražená vzdálenost se nicméně rovná více než polovině vzdálenosti od severokorejských odpališť k hlavnímu japonskému ostrovu Honšú, uvedla agentura Reuters.

Mluvčí Pentagonu řekl, že obě rakety dopadly do Japonského moře.

Pokrok v raketovém programu

Japonský ministr obrany Gen Nakatani sdělil, že raketa dosáhla výšky 1000 kilometrů, což ukazuje, že Pchjongjang udělal pokrok ve svém raketovém programu. „Hrozba Japonsku se stupňuje,“ řekl. Japonsko označilo akci za vážné porušení rezoluce OSN, proti níž hodlá protestovat.

Střely Musudan mohou zasáhnout Jižní Koreu, Japonsko a zřejmě i americký tichomořský ostrov Guam. Tato raketa byla poprvé představena v říjnu 2010 na vojenské přehlídce v Pchjongjangu a letos v dubnu poprvé otestována. Nejméně čtyři pokusy byly dosud neúspěšné. Předpokládá se, že KLDR disponuje až 30 raketami Musudan.

KLDR na cestě ke sebezničení

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje v reakci na dnešní severokorejský test prohlásila, že KLDR svými opakovanými raketovými a jadernými testy míří k sebezničení. „Severokorejský režim by si měl uvědomit, že na konci těchto nebezpečných provokací ho čeká naprostá izolace a sebezničení,“ prohlásila Pak. Jihokorejská vláda kvůli testu svolala mimořádnou bezpečnostní schůzku.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnešní severokorejskou raketovou zkoušku odsoudil a vyzval Pchjongjang k ukončení „provokativních akcí, které narušují mezinárodní bezpečnost a dialog“.

Japonský ministr obrany dnes uvedl, že není vyloučeno, že Pchjongjang provokativní akci načasoval na výročí začátku Korejské války (25. června 1950 až 27. července 1953). Oba státy na Korejském poloostrově jsou od té doby oficiálně ve válečném stavu, neboť konflikt neskončil mírovou dohodou, ale pouze uzavřením příměří.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video