Moskva: Jaderné testy KLDR ohrožují naši národní bezpečnost | E15.cz

Moskva: Jaderné testy KLDR ohrožují naši národní bezpečnost

Severokorejský vůdce Kim Čong-un
Severokorejský vůdce Kim Čong-un
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud se zprávy o jaderném testu KLDR potvrdí, půjde o hrubé porušení mezinárodního práva a rezolucí Rady bezpečnosti OSN. V prohlášení k dnešní severokorejské jaderné zkoušce to uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Všechny zainteresované strany zároveň vyzvalo k "maximální zdrženlivosti".

Jaderný test může jen „zostřit situaci na Korejském poloostrově, kde je už nyní patrný vysoký potenciál vojenské a politické konfrontace,“ uvádí se v prohlášení, s nímž novináře seznámila mluvčí Marija Zacharovová. Uvedla, že Moskva prohlášení Pchjongjangu o jaderném testu pečlivě analyzuje a vyhodnocuje data technické kontroly. O výsledku se nezmínila.

Světové společenství by se podle Moskvy mělo nyní chovat maximálně zdrženlivě a nepodnikat akce, které by mohly vyvolat nekontrolovatelný růst napětí. „Potvrzujeme naše stanovisko ve prospěch diplomatického urovnání problémů Korejského poloostrova v rámci šestistranného procesu. Jsme pro co nejrychlejší zahájení dialogu o spolehlivém míru a bezpečnosti v regionu,“ uvedla Zacharovová.

KLDR dává na armádu téměř čtvrtinu HDP
Severní Korea dávala v letech 2002 až 2012 na armádu téměř čtvrtinu svého hrubého domácího produktu. Vyplývá to z amerických údajů, které citovala jihokorejská agentura Jonhap. Tato chudá východoasijská země tak vynakládá na vojenské výdaje největší procento HDP ze všech států světa.

Podle zprávy amerického ministerstva zahraničí o vojenských výdajích ve světě z roku 2015 Severní Korea utratila ve zmíněném desetiletí na své ozbrojené složky ročně v průměru čtyři miliardy dolarů, což představuje 23,8 procenta jejího HDP.

Na druhém místě v žebříčku byl Omán, který na armádu utrácel 10,9 procenta HDP. Severní Korea je rovněž na prvním místě na světě co do počtu vojáků na jednoho obyvatele země. V armádě 24milionové Severní Koreje je 1,17 milionu mužů a žen.

Za přímé ohrožení ruské národní bezpečnosti označili severokorejský jaderný test ruští poslanci. Podle šéfa zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantina Kosačova Rusko nemůže jaderné ambice vedení KLDR ignorovat.

„Jaderný program realizuje stát, který má s Ruskem společnou hranici. Z Pchjongjangu do Vladivostoku je to necelých 700 kilometrů. Jakékoli akce KLDR v tomto směru se přímo dotýkají národní bezpečnosti naší země,“ napsal senátor na facebooku. „Je-li zpráva pravdivá, jde o další severokorejské porušení ducha mezinárodní smlouvy o všeobecném zákazu zkoušek jaderných zbraní,“ uvedl Kosačov.

Nová výzva pro svět?

Ruský senátor zároveň využil této příležitosti ke kritice Spojených států, které smlouvu o zákazu jaderných testů podepsaly, ale neratifikovaly. „Bude zajímavé sledovat chování USA. Mají unikátní možnost osvědčit své vůdcovství. Začít by měly u sebe,“ poznamenal ruský politik.

Místopředseda branného a bezpečnostního výboru ruské Rady federace Franc Klincevič označil severokorejský jaderný test za vážnou komplikaci pro vývoj na Korejském poloostrově. „Nastal konečně čas zapomenout na rozpory v druhořadých otázkách a soustředit se na hlavní cíle. Svět je dnes možná konfrontován s novou výzvou a je na ni třeba náležitě odpovědět,“ řekl senátor agentuře RIA Novosti.

Podle ranních informací ruských meteorologických služeb se úroveň radiace v ruských okresech přiléhajících k hranicím s KLDR nezvýšila. Monitorování ale komplikuje povětrnostní situace, protože vítr v Přímořském kraji na ruském Dálném východě vane spíše ze severozápadního směru, nikoli z jihozápadu od KLDR.

S odvoláním na své čínské zdroje RIA Novosti napsala, že obyvatelé čínských obcí u hranic se Severní Koreou byli po jaderném testu evakuováni.

Otázky a odpovědi o severokorejském jaderném programu
Je KLDR jadernou velmocí?

Zatím ne, alespoň v tom smyslu, že neprokázala schopnost atomovou bombu dostatečně zmenšit a umístit na balistické rakety. KLDR dosud provedla tři ověřené jaderné testy v letech 2006, 2009 a 2013, nejspíš pomocí bomb z plutonia. Zkouška z října 2006 nebyla podle expertů příliš úspěšná, druhý test z 2009 měl ovšem sílu asi jako atomová bomba svržená na Nagasaki. Jaderný test z února 2013 měl podle jihokorejského ministerstva obrany sílu až devíti kilotun TNT, což je zhruba poloviční síla pumy Fat Man, kterou svrhly USA na Nagasaki. KLDR dnes oznámila, že otestovala miniaturizovanou vodíkovou pumu. Americká geologická služba USGS zaznamenala otřesy v KLDR o síle 5,1 stupně krátce po 2:00 SEČ. Ohnisko bylo podle ní deset kilometrů pod zemí v blízkosti jaderné střelnice Pchunggje, zatímco podle jihokorejských seizmologů bylo na povrchu.

Co je to vodíková bomba?

Zatímco jaderná bomba je založena na principu štěpení jader atomů, vodíková puma využívá energii z termonukleární fúze, tedy slučování atomových jader za pomoci vysoké teploty či tlaku. Je mocnější než jaderná bomba a je těžší ji vyrobit.

Byla to opravdu vodíková bomba?

Odborníci severokorejský test skutečné vodíkové bomby zpochybnili. Podle nich Severní Korea možná přidala malé množství vodíku do běžné jaderné bomby. Australský jaderný specialista Crispine Rovere poukázal na to, že seizmická data byla mnohem slabší, než by se dalo očekávat od testu vodíkové bomby. Bruce Bennet, analytik americké výzkumné instituce Rand Corporation, uvedl, že kdyby se skutečně jednalo o vodíkovou bombu, zaznamenala by Richterova stupnice výbuch asi stokrát větší, o síle asi sedmi stupňů. Exploze podle něj odpovídala síle asi 10 až 15 kilotun TNT.

Kde byl tento test proveden?

Stejně jako předchozí jaderné pokusy byl tento test proveden v hornaté oblasti jaderné střelnice Pchunggje na severovýchodě země. Jihokorejští odborníci se domnívají, že výstavba zdejšího areálu začala před více než dvaceti lety.

Proč se test uskutečnil zrovna teď?

Podle japonského odborníka na KLDR Tošimici Šigemury chtěla Severní Korea ukázat světu, že umí použít novou technologii v rámci svého jaderného programu, tedy princip slučování atomových jader místo jejich štěpení. Vzhledem k chystanému květnovému kongresu vládnoucí komunistické strany šlo zřejmě severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi také o upevnění postavení v zemi, navíc v době kdy se USA snaží zaměřovat svou pozornost jinam.

Jaké budou mezinárodní důsledky?

Ověřit skutečnou povahu testu KLDR může trvat až několik týdnů, pokud se to vůbec podaří. Světové mocnosti zkoušku odsoudily a Čína, která je nejbližším spojencem KLDR, uvedla, že o testu předem nevěděla a že předloží Pchjongjangu oficiální protest. Podle analytiků by Peking také mohl apelovat na Kima, aby se vzdal svých jaderných zbraní. Japonsko i Jižní Korea pravděpodobně posílí svůj legislativní i vojenský arzenál vůči KLDR.

Předchozí jaderné a raketové testy byly vždy odsouzeny a potrestány rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

Jaké jsou raketové možnosti KLDR?

Slušné, ale technické obtíže přetrvávají. Severní Korea vypustila v prosinci 2012 (jako desátý stát světa) vlastní balistickou raketu Unha-3 s odhadovaným doletem 6700 kilometrů. S její pomocí vynesla na oběžnou dráhu kolem Země vlastní družici, pojmenovanou Kwangmjongsong-3 (Jasná hvězda). Raketa se ale podle expertů nevrátila do zemské atmosféry. Odborníci poukazují na to, že KLDR bude trvat vývoj mezikontinentálních balistických střel ještě hodně času. KLDR ale vlastní stovky raket krátkého a dlouhého doletu, které by mohly zasáhnout Jižní Koreu a většinu Japonska. Dvoustupňová balistická raketa Tepodong-2 (obdoba Unha-3) by podle odhadů mohla teoreticky ohrozit i americkou Aljašku.

Kdy zahájila KLDR jaderný program?

KLDR budovala civilní jaderný program ve spolupráci se Sovětským svazem a s Čínou od 50. let. V polovině 60. let začala usilovat o jaderné zbraně, Moskva i Peking však odmítly asistovat. V prosinci 1985 se Severní Korea připojila ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT), ale v lednu 2003 od ní odstoupila.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video