Severní Korea zřejmě pokračuje ve zbrojení | E15.cz

Severní Korea zřejmě pokračuje ve zbrojení

Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Severní Korea zřejmě vyrábí nové balistické střely, navzdory zlepšujícím se vztahům s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nasvědčují tomu satelitní snímky zaznamenávající aktivitu na místě, kde se tyto střely dříve vyráběly, uvedl s odkazem na nejmenované americké vládní činitele list The Washington Post. Jihokorejské ani čínské zdroje jeho informaci nepotvrdily.

The Washington Post v pondělí citoval americké zdroje, že KLDR zřejmě vyrábí jednu či dvě mezikontinentální balistické střely v zařízení Sanumtong nedaleko Pchjongjangu. Na stejném místě podle listu Severokorejci již dříve vyrobili svou první mezikontinentální balistickou raketu Hwasong-15, která by byla schopna zasáhnout Spojené státy.

"Základna Sanumtong není ani náhodou mrtvá, místo je aktivní," řekl washingtonskému listu americký jaderný expert Jeffrey Lewis. "Vidíme, jak automobily a kontejnery zajíždějí dovnitř a vyjíždějí ven," dodal. Jeho kolegyně Melissa Hanhamová řekla stanici BBC, že dopravní ruch je stejný, jako v době Trumpova singapurského setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Výrobu raket tudíž KLDR nezastavila ani během summitu, píše The Washington Post.

Jižní Korea dnes informaci amerického listu nepotvrdila. "(Jihokorejská) Vláda trvale monitoruje situaci, v tomto ohledu těsně spolupracujeme se Spojenými státy," konstatoval na tiskové konferenci mluvčí jihokorejského ministerstva zahraničí. "Potvrdit jejich informaci ale nemůžeme," dodal.

O výrobě severokorejských raket nemá žádné informace ani Čína. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí dnes novinářům řekl, že mu o nových raketách KLDR není nic známo. "Situace na Korejském poloostrově se v poslední době zlepšuje a stabilizuje. Doufáme, že zainteresované strany tuto tendenci podpoří," poznamenal mluvčí.

Trump se s Kimem setkal v červnu. Severokorejský diktátor na summitu slíbil pracovat na jaderném odzbrojení Korejského poloostrova, Trump za to nabídl Severní Koreji bezpečnostní záruky a prohlásil, že KLDR "už nepředstavuje jadernou hrozbu". Trump si nicméně za dohodu s Kimem vysloužil kritiku od amerických bezpečnostních analytiků. Upozorňují, že podepsaný dokument nezahrnoval konkrétní body upřesňující, jak a kdy se KLDR hodlá vzdát svých jaderných zbraní a balistických střel.

V červnu se v americkém tisku objevily zprávy, že KLDR vylepšuje zařízení na obohacování uranu. Minulý týden americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl americkým senátorům, že Severní Korea nadále produkuje štěpný materiál potřebný pro výrobu jaderných zbraní.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video