Senátoři STAN se chystají zažalovat Zemana kvůli údajné velezradě

Miloš Zeman

Miloš Zeman Zdroj: Foto ČTK

Senátoři z klubu Starostů a nezávislých (STAN) se rozhodli zahájit přípravu materiálů, které by měly vést k ústavní žalobě z velezrady na prezidenta Miloše Zemana. Důvodem jsou Zemanovy výroky o výrobě novičoku v Česku. Na tiskové konferenci v Senátu to řekl místopředseda klubu Jiří Šesták (STAN). Zeman podle klubu STAN ohrozil bezpečnost českých občanů. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček záměr označil za ohrožení demokracie v ČR. Záměr podporují senátoři KDU-ČSL, občanští demokraté jsou zdrženliví.

Zeman počátkem května uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl novičok, podle Bezpečnostní informační služby nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby. Jeho vyjádření využil Kreml ke zpochybnění britského tvrzení, že novičok, kterým byl v březnu v Británii otráven dvojitý agent Sergej Skripal, pocházel z Ruska.

Případný nepřítel nebo teroristická organizace tak podle Šestáka nyní vědí, k čemu se připravují české protichemické síly, k čemu a na jaké látky jsou připraveny, a na jaké nikoli. Senátní klub STAN má 12 členů, návrh ústavní žaloby může předložit nejméně jedna třetina senátorů, tedy 27 zákonodárců, podle nichž se prezident dopustil velezrady nebo hrubého porušení ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. Klub ODS má deset členů, klub KDU-ČSL 16 členů.

"Proto jsme se rozhodli, že zahájíme přípravu materiálů, které po prověření ve spolupráci s ústavními právníky by měly vést k obvinění prezidenta republiky pro velezradu," řekl Šesták.

Mluvčí Hradu označil plán senátorů z klubu STAN za útok na Zemana. "Extremisté ze STAN dalším útokem na přímo zvoleného prezidenta republiky ohrožují demokracii a svobodu v ČR," napsal na twitteru.

K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory. Podání žaloby by pak musely potvrdit nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy aspoň 120 členů dolní komory.

Senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost se ve středu usnesl, že prezident Zeman sdělil nepravdivé informace o výrobě jedu novičok v Česku. Informace zpravodajských služeb se totiž shodují v tom, že v ČR nebyla tato látka vyráběna ani skladována, konstatoval výbor. Zeman podle něj zveřejněním dalších údajů od zpravodajských služeb ohrozil bezpečnostní zájmy ČR.

Předseda výboru František Bublan (za ČSSD) dnes k návrhu STAN řekl, že proces obžaloby za velezradu je obtížný a zdlouhavý a osobně se k němu nepřiklání. Podle jeho názoru by tato kauza velmi rozdělila společnost. Klub senátorů KDU-ČSL a nezávislých návrh senátorů STAN podpoří, řekl jeho předseda Petr Šilar. Považuje návrh za správný, smysluplný a potřebný, dodal. Naopak místopředseda senátorského klubu ODS Jiří Oberfalzer řekl, že vše, co prezident dělá, jsou politické a vrcholně provokativní postoje, ale žádný z nich nelze označit za velezradu. "Proto jsme v této otázce velmi zdrženliví," dodal. Místopředseda senátorů ANO Jaroslav Větrovský na tiskové konferenci řekl, že pro něj je to nová informace, a proto není schopen se k ní vyjádřit. Jeho stranický kolega Ladislav Václavec poznamenal, že podle jeho názoru prezident bezpečnost občanů neohrožuje.

Jak definuje ústava velezradu?

Ústava, Hlava třetí, Článek 65:

(1) Prezidenta republiky nelze po dobu výkonu jeho funkce zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt.
(2) Senát může se souhlasem Poslanecké sněmovny podat ústavní žalobu proti prezidentu republiky k Ústavnímu soudu, a to pro velezradu nebo pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku; velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu. Ústavní soud může na základě ústavní žaloby Senátu rozhodnout o tom, že prezident republiky ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt.
(3) K přijetí návrhu ústavní žaloby Senátem je třeba souhlasu třípětinové většiny přítomných senátorů. K přijetí souhlasu Poslanecké sněmovny s podáním ústavní žaloby je třeba souhlasu třípětinové většiny všech poslanců; nevysloví-li Poslanecká sněmovna souhlas do tří měsíců ode dne, kdy o něj Senát požádal, platí, že souhlas nebyl dán.