Slovensku hrozí nedostatek léků. Výrazně omezí vývoz | E15.cz

Slovensku hrozí nedostatek léků. Výrazně omezí vývoz

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Topic Petr

bre

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovensko trpí nedostatkem léků, někteří zdravotničtí odborníci situaci již nazývají pandemií. Země proto reguluje vývoz do zahraničí, ceny léků v České republice, která je jedním z největších odběratelů léků ze Slovenska, by tato opatření ovlivnit neměla.

Reexport léků ze Slovenska dosáhl velikosti pandemie. Tvrdí to předseda představenstva slovenského distributora léků Unipharma a člen Slovenské lékárnické komory Tomislav Jurík. Podle něj jsou pacienti doslova ohroženi jejich nedostatkem.

„Ministerstvo zdravotnictví deklaruje, že se exportuje jenom jedno procento léků. Ve finančním vyjádření se ale reexportuje více než 30 procent léků. Pociťujeme obrovský nedostatek vybraných léčiv na celém Slovensku a pacienti jsou v důsledku toho, že se léky reexportují do bohatších zemí Evropské unie, léčeni neúčinnými náhradami nebo neléčeni vůbec,“ řekl Jurik, který volá po ještě přísnější regulaci.

Kvůli jednomu ze základních principů Evropské unie, volnému pohybu osob, zboží a služeb, se vývoz léků nemůže zakázat úplně. Slovensko proto jejich distribuci za hranice alespoň reguluje, všichni obchodníci musí plánované exporty nahlásit. Slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv díky tomuhle opatření v první polovině letošního roku zakázal vývoz téměř 55 tisíc balení léků.

„Určitá regulační opatření ve formě legislativních změn by byly vítány v každé zemi Evropské unie. Na Slovenku takovéto opatření máme, je potřeba ho však začít používat mnohem efektivněji, než se používá dnes,“ řekl pro TASR Štefan Krchňák, viceprezident Evropského svazu lékárníků.

Ceny léků v ČR slovenské regulace neovlivní

Téměř polovina (44 procent) exportovaných léků ze Slovenska přitom míří do České republiky. Jejich případná přísnější regulace ale ceny léků příliš neovlivní. „U regulovaných přípravků stanovuje horní limit ceny, za kterou je možné hrazený lék dodávat na trh, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Výrobce však nemusí maximální stanovené ceny využít a může lék nabízet za cenu nižší,“ řekla pro E15.cz Lucie Šustková, tisková mluvčí SÚKL.

Podle statistik SÚKL bylo z České republiky za první pololetí exportováno téměř šest procent spotřebovaných balení léků. I když je to několikanásobně více než na Slovensku, podle slov Šustkové se v současnosti vývoz v ČR nijak nereguluje.

„V České republice, v souladu s platnou evropskou legislativou, platí pravidla volného trhu v EU, a vývoz léků mimo ČR tedy není nijak regulován. SÚKL není ze zákona oprávněn aplikovat opatření, podobná těm, která jsou aktuálně realizována na Slovensku. Aby to bylo možné, muselo by dojít k úpravě české legislativy,“ dodala pro E15.cz Šustková.

Autor: bre

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video