Slovenský exministr Kubiš bude usilovat o post generálního tajemníka OSN | E15.cz

Slovenský exministr Kubiš bude usilovat o post generálního tajemníka OSN

Ján Kubiš
Ján Kubiš
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovenský exministr zahraničí a vedoucí mise OSN v Afghánistánu Ján Kubiš potvrdil, že bude usilovat o post generálního tajemníka OSN. Kubiš to řekl pro aktuální vydání slovenského listu Denník N.

„Budu se muset rozhodnout na jaře příštího roku a já jsem rozhodnut, že do této soutěže půjdu. Budu se tedy rozhodovat hlavně o tom, jakou cestou do toho jít,“ uvedl Kubiš, který v minulosti zastával také post generálního tajemníka Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Ve své snaze vystřídat současného šéfa OSN Pan Ki-muna, kterému mandát vyprší v roce 2016, Kubiš podle listu ale nemá podporu slovenské vlády premiéra Roberta Fica. Fico letos na jaře ohledně obsazení postu generálního tajemníka OSN řekl, že kabinet podporuje ambice současného šéfa slovenské diplomacie Miroslava Lajčáka. O jeho kandidatuře se spekulovalo již dříve, Lajčák ji dosud nepotvrdil.

Budu se muset rozhodnout na jaře příštího roku a já jsem rozhodnut, že do této soutěže půjdu

Mandát generálního tajemníka OSN trvá pět let a je jmenován Valným shromážděním na návrh Rady bezpečnosti. Pět stálých členů rady tak může mít právo veta. Podle nepsaných pravidel se střídají šéfové OSN z různých kontinentů - poslední čtyři pocházeli z Peru, Egypta, Ghany a Jižní Koreje. Podle dřívějšího vyjádření slovenského premiéra Fica má nyní nárok na post Evropa.

Denník N napsal, že šance obou slovenských diplomatů by mohla ohrozit snaha OSN obsadit funkci generálního tajemníka OSN ženou. V této souvislosti se v minulosti zmiňovalo jméno šéfky UNESCO Iriny Bokovové.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video