Slovenský soud potvrdil pokutu pro tamní ČSOB za účast v kartelu | E15.cz

Slovenský soud potvrdil pokutu pro tamní ČSOB za účast v kartelu

ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Slovenský nejvyšší soud potvrdil rozhodnutí slovenského antimonopolního úřadu PMÚ, který uložil slovenskému peněžnímu ústavu Československá obchodná banka (ČSOB) pokutu 3,18 milionu eur (81,6 milionu korun) za účast v kartelové dohodě proti českému obchodníkovi s devizami Akcenta CZ. Soud ve zmiňovaném případu již dříve potvrdil pokuty dvěma dalším bankám.

ČSOB spolu s dalšími dvěma peněžními ústavy, a to předními slovenskými bankami Slovenská sporiteľňa (SLSP) a Všeobecná úverová banka (VÚB), v roce 2007 zrušily Akcentě bankovní účty. Antimonopolní úřad sdělil, že banky postupovaly koordinovaně s cílem vytlačit konkurenci ze slovenského trhu. Za to je v roce 2009 potrestal pokutou v celkové výši 10,19 milionu eur (dnes 261,5 milionu korun).

Slovenský nejvyšší soud před čtyřmi lety potvrdil pokuty pro SLSP a VÚB. Řízení u antimonopolního úřadu ohledně ČSOB, která stejně jako česká Československá obchodní banka patří do skupiny belgické KBC Bank, po rozhodnutí slovenských soudů ale začalo znovu. V novém rozhodnutí z roku 2013 antimonopolní úřad uložil ČSOB stejnou pokutu jako v minulosti. Bratislavský krajský soud pak sankci pro ČSOB sice snížil na 1,5 milionu eur (38,5 milionu korun), nejvyšší soud ale verdikt soudu nižší instance změnil tak, že potvrdil rozhodnutí PMÚ.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video