Bombový útok v Mogadišu: zemřelo nejméně 90 lidí | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Somálské Mogadišu zasáhl jeden z nejhorších bombových útoků posledních let, má nejméně 90 obětí

ČTK

Nejméně 90 lidí zemřelo a desítky utrpěly zranění při výbuchu nálože umístěné v autě u kontrolního bezpečnostního stanoviště v somálské metropoli Mogadišo. Uvedla to agentura Reuters. Jde o jeden z nejhorších incidentů, který země zažila za poslední roky. Počet mrtvých se může ještě zvyšovat.

Počet mrtvých podle blíže neupřesněné mezinárodní organizace, která v zemi působí, dál poroste. Jeden ze somálských zákonodárců na twitteru uvedl, že mrtvých je více než 90 a že mezi nimi je 17 policistů.

Výbuch podle policie cílil na pobočku finančního úřadu v době ranní špičky. Lidé se totiž vraceli do práce po víkendu, který v Somálsku připadá na čtvrtek a pátek.

Starosta Mogadiša dříve uvedl, že výbuch zasáhl mimo jiné několik dětí a vysokoškolských studentů, kteří kolem stanoviště v době exploze projížděli v autobusu. Podle somálského ministerstva zahraničí jsou mezi mrtvými rovněž dva Turci, což již potvrdilo i Turecko. Na fotografiích z místa výbuchu bylo vidět roztrhané karoserie několika vozidel, z nichž vycházel velký oblak černého dýmu.

"Jediné, co jsem viděl, byla všude ležící mrtvá těla; některá byla spálená k nepoznání," řekl AFP jeden ze svědků útoku.

Řešíme nesmysly, doba je zralá na válku, říká režisér Jiří Strach

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podobné atentáty však ve městě často provádí islamistické milice Šabáb, jež dlouhodobě usilují o svržení somálské vlády.

Milice Šabáb, které se hlásí k teroristické síti Al-Káida, často útočí na policejní, vládní i civilní cíle v somálské metropoli. Její příslušníci dlouhodobě usilují o svržení prozápadní somálské vlády. V roce 2011 byli islamisté vyhnáni z Mogadiša a posléze ztratili většinu svých bašt. Nyní kontrolují jen některé oblasti v jižním a centrálním Somálsku a ohrožují i Keňu. Podle odhadů v jejich řadách bojuje několik tisíc mužů.

Poslední rybí trh v Mogadišu. Prohlédněte si, jak ve zničeném městě přežívá obchodní ruch

Šabáb podle expertů stál za bombovým útokem v Mogadišu z roku 2017, při němž zemřelo přes 500 lidí. Islamisté se však tehdy k atentátu nepřihlásili, protože se podle mnohých obávali, že by nebývale vysoký počet obětí mohl obrátit místní obyvatelstvo proti jejich hnutí.

Dnešní útok vzbuzuje pochyby ohledně připravenosti somálských složek převzít zodpovědnost za bezpečnost v zemi poté, co ji v příštích měsících opustí 20 tisíc příslušníků mírové mise Africké unie v Somálsku (AMISOM), kteří proti islamistům z organizace Šabáb bojují, uzavírá AP.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!