Španělsko oficiálně požádalo o pomoc pro své banky | E15.cz

Španělsko oficiálně požádalo o pomoc pro své banky

Španělsko
Španělsko
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Španělsko dnes oficiálně požádalo eurozónu o pomoc pro svůj bankovní sektor. Členské země eurozóny již dříve uvedly, že jsou španělským bankám ochotny poskytnout až 100 miliard eur (2,6 bilionu Kč).

Ministr hospodářství Luis De Guindos upozornil, že konečná výše finanční pomoci bude stanovena později. Částka podle něj bude dostatečná k pokrytí bankovních potřeb i k vytvoření dodatečného ochranného nárazníku. Ministr rovněž potvrdil, že hodlá do 9. července podepsat předběžnou dohodu o pomoci zahrnující podrobnosti.

„Jsem si jistý, že během několika týdnů budeme schopni podepsat příslušné memorandum, a pokročíme tak v restrukturalizaci (španělských bank),“ uvedl evropský komisař pro hospodářské záležitosti Olli Rehn. Dodal, že ozdravení bankovního sektoru je klíčem k obnovení důvěry finančních trhů ve španělskou ekonomiku.

Podle čtvrtečních výsledků auditu konzultačních firem Roland Berger a Oliver Wyman by španělské banky mohly potřebovat finanční injekci v rozmezí 51 až 62 miliard eur. De Guindos uvedl, že tyto výsledky budou použity jako startovní bod pro stanovení kapitálových potřeb španělského bankovního sektoru.

Španělské banky se stále nevzpamatovaly z dopadů krize na tamním realitním trhu, která trvá už od roku 2008. Banky mají ve svých úvěrových portfoliích značné objemy nesplácených úvěrů, které ohrožují likviditu a znemožňují jejich ozdravení.

Někteří ekonomové se podle agentury Reuters domnívají, že podpora španělského bankovního sektoru je pouhou předehrou pro zahraniční pomoc určenou přímo španělskému státu. Náklady španělské vlády na půjčky se minulý týden kvůli nedůvěře investorů . To je hranice, po jejímž překonání byly vlády Řecka, Irska a Portugalska nuceny požádat o mezinárodní finanční pomoc.

Španělský premiér Mariano Rajoy dnes uvedl, že jeho vláda brzy přijme nová opatření na podporu hospodářského růstu a tvorby pracovních míst. Dodal, že Španělsko je pevně odhodláno snížit deficit veřejných financí.

Problémy v evropském bankovním sektoru budou podle internetového serveru BBC na pořadu jednání blížícího se summitu Evropské unie. Nejvyšší představitelé zemí EU se sejdou v Bruselu ve čtvrtek a v pátek. Podle pracovních dokumentů připravených pro jednání budou delegáti diskutovat mimo jiné o konkrétních návrzích na vytvoření evropské bankovní unie. Ty zahrnují například vznik evropského orgánu pro dohled nad bankovním sektorem a společného systému pro garanci bankovních kladů, píše BBC.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video