Španělský růst pocítí i úředníci, vláda jim po pěti letech přidá | E15.cz

Španělský růst pocítí i úředníci, vláda jim po pěti letech přidá

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Gilad Rom

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Španělská vláda v příštím roce poprvé za pět let zvýší mzdy zaměstnanců ve veřejném sektoru. Mzdy zhruba 2,5 milionu pracovníků podle premiéra Mariana Rajoye vzrostou o procento. Rozpočet na příští rok má zahrnovat i zvýšení penzí o čtvrt procenta.

Rajoyova Lidová strana se nyní připravuje na parlamentní volby, které se budou konat v prosinci. Na její popularitu měla negativní dopad úsporná opatření, jež musela vláda uskutečnit k odvrácení dluhové krize. Rajoy chce přesvědčit voliče, že v případě vítězství v prosincových volbách již politiku úspor opustí.

Přečtěte si:

Vláda by měla příští týden předložit rozpočet na rok 2016 parlamentu. „Tento rozpočet přináší konec nejobtížnějšího období pro všechny Španěly a otevírá nové období udržitelného růstu a intenzivní tvorby pracovních míst,“ řekl dnes podle agentury Reuters premiér.

Španělsko prošlo během pěti let dvěma recesemi, z nichž poslední skončila v závěru roku 2013. Za celý loňský rok již hrubý domácí produkt vykázal růst o 1,4 procenta po poklesu o 1,2 procenta v předchozím roce. Míra nezaměstnanosti se však navzdory hospodářskému oživení i nadále drží nad dvacetiprocentní hranicí, pod kterou nesestoupila už pět let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video