Španělský státní dluh dosáhl nového rekordu, blíží se bilionu eur | E15.cz

Španělský státní dluh dosáhl nového rekordu, blíží se bilionu eur

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Gilad Rom
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Španělský státní dluh se v květnu vyšplhal na rekordních 997 miliard eur, což je 27,4 bilionu korun. To odpovídá 97,4 procenta hrubého domácího produktu země. Španělská vláda předpokládá, že státní dluh ještě během letošního roku překročí hranici bilionu eur.

Dluh během května stoupl o více než 14 miliard eur. Vláda předpokládá, že na konci letošního roku bude činit 99,5 procenta HDP. V příštím roce počítá s jeho nárůstem na 101,7 procenta HDP, napsala agentura Reuters. Před příchodem krize v roce 2008 přitom činil státní dluh Španělska pouze 36 procent HDP.

Španělská ekonomika se sice loni vymanila z více než dvouleté recese, křehké hospodářské oživení však ještě výrazněji nezlepšilo situaci na trhu práce ani životní podmínky většiny obyvatel. Španělská vláda proto v červnu schválila plán na podporu hospodářského růstu a tvorby pracovních míst, který zahrnuje investice v objemu 6,3 miliardy eur.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.