Sputnik rozkládá slovenskou koalici, zdravotnictví nákup vakcíny utajuje

Slovenský premiér Igor Matovič |

Slovenský premiér Igor Matovič | Zdroj: ČTK/Deml Ondřej

Očkování v Nitře
Očkování v Bratislavě
Očkování v Nitře
Očkování v Nitře
5
Fotogalerie

Slovenský premiér Igor Matovič je už delší dobu terčem kritiky kvůli svému přístupu k pandemii. Pnutí v koalici teď zvýšil jeho nápad dovézt ruskou vakcínu Sputnik V, kterou neschválila Evropská léková agentura (EMA). Ministerstvo zdravotnictví navíc tají podrobnosti kontroverzního nákupu. Strana Svoboda a solidarita (SaS) vyzvala k rekonstrukci vlády. Uskupení Za lidi považuje za reálný i její rozpad. Špičky koalice proto o vzniklé situaci jednali do středečního večera, debatu o rekonstrukci předběžně podpořila i strana Jsme rodina šéfa sněmovny Borise Kollára.

Šéf kabinetu a lídr vládní strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) v pondělí oznámil, že Slovensko získá dva miliony dávek ruské vakcíny. Zatím jich dostalo dvě stě tisíc. Koaliční partneři si však stěžují, že o nákupu neměli informace a dávají najevo, že k němu mají vážné výhrady. Z klubu strany Za lidi odcházejí poslanci, ministr zahraničí Ivan Korčok je rozčarovaný a dvě vládní strany debatují o dalším postupu.

Kritiku za ruskou vakcínu se Matovič pokusil žertem zlehčit, kdy v Rádiu Expres na otázku, co slíbil Rusku za dodání Sputniku, odtušil, že Zakarpatskou Ukrajinu. Výrok vyvolal nevoli mezi slovenskými politiky a rovněž diplomatický skandál na Ukrajině. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na twitteru dotčeně reagoval, že Matovič svým vyjádřením kazí velmi přátelské vztahy Bratislavy a Kyjeva.

„Předseda vlády poštval proti sobě prakticky všechny - média, prezidentku, koaliční partnery, různá sdružení a samozřejmě i širokou veřejnost. Nemůžeme už před tím zavírat oči,“ prohlásil šéf Svobody a solidarity a ministr hospodářství Richard Sulík. 

„Boj s pandemií evidentně nezvládáme. Musíme se seriózně bavit o rekonstrukci vlády, protože takto se už skutečně nedá fungovat,“ dodal.

„Na vládě jsme od ministra zdravotnictví nedostali žádné informace o jednáních o neregistrované ruské vakcíně. Vzhledem k tomu, že podle vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv nedokážou vyhodnotit bezpečnost a účinnost vakcíny, je použití takové neregistrované vakcíny na Slovensku velkým rizikem,“ citoval list Sme šéfku Za lidi a vicepremiérku Veroniku Remišovou.

Ta navíc na sociálních sítích kritizovala Matoviče za to, že vakcínu osobně vítal na letišti, přestože to u schválených očkovacích látek neučinil.

Sulík i Remišová o koaliční krizi jednali odpoledne také s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. „Hovořili jsme i o možné rekonstrukci vlády. O tom, co musíme udělat my, vláda, abychom navrátili důvěru občanů ve stát,“ řekla Remišová.

Ministr zahraničí Korčok, který je ve vládě za SaS, tvrdí, že se o příletu Sputniku dozvěděl až na poslední chvíli a dříve od velvyslance v Moskvě než od ministra obrany Jaroslava Nadě (OLaNO). „Rozděluje nás doma, rozděluje nás v zahraničí, protože zpochybňuje procesy v Evropské unii,“ řekl podle deníku Pravda na adresu vakcíny. Odpovědi novinářů na otázku možné demise se ale vyhnul.

Premiér Matovič v reakci na koaliční krizi tvrdil, že mu v úsilí o ochranu životů a zdraví lidí podrážejí nohy v zájmu vlastní popularity lidé, od nichž by spíše čekal podporu. Premiér to uvedl na sociální síti, prostřednictvím které dlouhodobě oznamuje i důležitá rozhodnutí.

Předseda strany Jsme rodina Kollár vybídl koaliční partnery k urovnání sporů. „Přestaňte se chovat jako malé děti na pískovišti. Tato vládní koalice vznikla proto, abychom naplnili změnu, kterou lidé požadovali,“ řekl. Večer po jednání zástupců koalice dodal, že jeho strana je předběžně připravena jednat o rekonstrukci vlády. Vedení Jsme rodina bude o tomto tématu ovšem jednat až příští středu, což Kollár zdůvodnil epidemickou situací.

Už loni se slovenský premiér dostal se Sulíkem do otevřeného konfliktu. Matovič například označil Sulíka za idiota a za osobu zodpovědnou za úmrtí obyvatel země na COVID-19 kvůli tomu, že podle něj vicepremiér včas nezajistil nákup antigenních testů. Sulík zase tvrdil, že Matovič je pomstychtivý člověk.

Předseda slovenské vlády se dříve dostal do křížku také s vědci či s prezidentkou, kteří upozornili na pochybení vlády v souvislosti s pandemií. Slovensko se v únoru v přírůstku úmrtí na COVID-19 v přepočtu na obyvatele dostalo na první místo na světě.

Svoboda a solidarita už dříve nevyloučila ani odchod z koalice. Je však v nelehké pozici, mnozí jí připomínají pád kabinetu Ivety Radičové v roce 2012, který otevřel dveře dlouholeté vládě strany Smer-SD. Rekonstrukce Matovičova týmu je tak pravděpodobnějším řešením. Hovoří se především o výměně ministra zdravotnictví Marka Krajčího, který výjimku pro Sputnik schválil a jehož úřad nechce zveřejnit smlouvu o nákupu.

Odvolává se na to, že podrobnosti o dodávkách vakcín prostřednictvím EU jsou také v utajeném režimu. Organizace Transparency International ale tento postoj kritizuje a je připravená záležitost řešit i soudní cestou.

Je možné, že koaliční partneři budou Obyčejné lidi tlačit i k výměně na premiérském postu. Kdyby se stal šéfem vlády Sulík, odpovídalo by to vývoji preferencí. Propad OLaNO je v posledních měsících tak hluboký, že SaS je momentálně v průzkumech nejsilnější vládní stranou.