Vakcíny proti covidu se sice darují, ale stejně skončí v koši | E15.cz

Stamilionům vakcín vyprší v březnu trvanlivost. Až půl miliardy jich může skončit v koši

Anna Kanta

Anna Kanta

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Londýnská analytická firma Airfinity varovala, že do března projde trvanlivost přibližně 240 milionům nevyužitých vakcín proti covidu. Zakoupily je Spojené státy, Velká Británie, Japonsko, Kanada i Evropská unie. Počet prošlých vakcín by se mohl vyšplhat až na půl miliardy, jak informuje agentura Bloomberg.

Zatímco se některé africké a další rozvojové země potýkají s nedostatkem vakcín proti covidu, vyspělé státy nakoupily taková množství, která nakonec nestihnou využít. Do března má dojít trvanlivost zhruba 240 milionům dávek. Pokud země, které dostanou tyto vakcíny darem, nestihnou populaci naočkovat, počet vyhozených vakcín se může vyšplhat až na půl miliardy. 

„Dokonce i po úspěšném zavedení ‚boosterů‘, tedy posilovacích dávek, máme stále přebytečné vakcíny, které skončí v koši, pokud nebudou velmi brzy podány,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Airfinity Rasmus Bech Hansen. „Vznik omikronu a pravděpodobnost budoucích variant ukazuje, že není čas ztrácet čas,“ dodal.

Video se připravuje ...
Koronavirus: Varianta Omikron

Ačkoli se část vakcín daruje zemím, které jich mají nedostatek, zdravotníci upozorňují, že by darování mělo být lépe promyšlené. Darované zásoby často dorazí s velmi pozdním upozorněním a krátkou dobou trvanlivosti, což ještě více zatěžuje zdravotnický personál a očkovací systém v dané zemi, především pak v chudších oblastech. 

Například Nigérie loni v prosinci zničila více než milion dávek vakcíny AstraZeneca, kterou dostala darem od bohatých západních zemí. Vakcíny vyhodili necelých deset dní poté, co nigerijské zdravotní úřady oznámily, že některé dávky darované bohatými západními zeměmi měly zbývající dobu trvanlivosti pouze několik týdnů, uvedla agentura Reuters.

Vůbec prvním státem, který veřejně zničil prošlé vakcíny proti covidu, bylo Malawi. Loni v květnu tamní úřady spálily téměř dvacet tisíc dávek vakcín AstraZeneca, kterým prošla doba trvanlivosti. Stejně jako Nigérie, tak i Malawi to udělaly především proto, aby ujistily veřejnost, že je očkování bezpečné. Světová zdravotnická organizace (WHO) původně vyzývala země, aby prošlé vakcíny nelikvidovaly, později ale změnila názor.

Vlády po celém africkém kontinentu, kde žije více než miliarda lidí, se snaží získat více dávek očkovacích látek, protože vakcinace zaostává v porovnání s bohatšími oblastmi světa. Kvůli nižší proočkovanosti hrozí vyšší riziko nákazy a úmrtí na covid obzvláště nyní, kdy se objevily nové, rychleji se šířící varianty typu omikron.

Česko se řadí k zemím, které nemají potíže s množstvím vakcín. „V současné době nabídka převyšuje poptávku. Mám zkušenost i z vlastní ordinace, že to, co si objednám včetně vakcín, dostanu v libovolném množství,“ uvedl předseda Mladých praktiků Vojtěch Mucha.

Také podle mluvčího ministerstva zdravotnictví (MZČR) Ondřeje Jákoba nepatří Česko k zemím, které by vyhazovaly velké množství prošlých vakcín. „Problémy s expirací nezaznamenáváme. Nemyslím si, že by se u nás vakcíny ve velkém vyhazovaly ani že by jich byl naopak nedostatek,“ sdělil deníku E15. Zároveň uvedl, že se Česko chystá nakoupit nové vakcíny od firmy Novavax, která je částečně vyrábí v tuzemsku. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery