Státy unie se shodly na prodloužení sankcí vůči Rusku, řekl Tusk | E15.cz

Státy unie se shodly na prodloužení sankcí vůči Rusku, řekl Tusk

ČTK

Evropská unie je jednotná v otázce prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku, uvedl večer na šéf unijních schůzek Donald Tusk. Sankce, které unie na Rusko uvalila kvůli jeho chování v ukrajinské krizi, tak budou prodlouženy o dalšího půl roku.

Potřebný právní krok bude po čtvrtečním politickém rozhodnutí šéfů států a vlád unie učiněn buď ještě v prosinci či na počátku ledna. Bez prodloužení by sankce, obnovované pravidelně po šesti měsících, skončily na konci ledna 2018.

Evropská unie uvalila na Moskvu v roce 2014 sankce, které cílí na konkrétní hospodářské sektory - ztížila například dostupnost některých firem k mezinárodním financím nebo zakázala export určitých zařízení na těžbu ropy. Unie konec svých sankcí v březnu 2015 svázala s plným prosazením mírových dohod z Minsku.

U čtvrteční večeře o situaci situaci své kolegy informovala německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron.

Moskva na postup unie reagovala vlastním protiopatřením, kterým zakázala například dovoz mnohých evropských potravinářských výrobků.

Kvůli ukrajinské krizi přijala unie i další opatření. Zmrazen majetek a zakázány cesty do EU má řada fyzických i právnických osob, které se podílejí na rozbíjení ukrajinské územní celistvosti. Protože EU neuznává ruskou anexi Krymu, je také zastavena prakticky veškerá spolupráce s touto oblastí a s tamními podniky.

Spojené státy evropské? Schulz připomíná Hitlera, říkají maďarští politici
Babiš jednal v Bruselu o kvótách: Nesmíme jít slovenskou cestou

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!