Stoupenci prezidenta Madura vyšli do ulic, podporují návrh nové ústavy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Stoupenci prezidenta Madura vyšli do ulic, podporují návrh nové ústavy

ČTK

Stovky stoupenců venezuelského prezidenta Nicoláse Madura v pátek demonstrovaly v metropoli Caracasu proti generální prokurátorce Luise Ortegové, která se staví proti plánu hlavy státu prosadit novou ústavu. Maduro ve čtvrtek slíbil, že vyhlásí referendum o změnách ústavy, kterou má vytvořit jím iniciované ústavodárné shromáždění.

V něm má podle Madurových představ zasednout i jeho manželka Cilia Floresová a další přední postavy vládnoucích socialistů. Opozice ale vznik tohoto shromáždění bojkotuje, protože podle ní bude zmanipulované. Způsob jeho svolání kritizovala jako nedemokratický i Ortegová.

Podle promadurovského poslance Daría Vivase, který se manifestace zúčastnil, je Ortegová úzce spjatá s terorismem a fašismem. Demonstranti v tričkách, na nichž měli vytištěnu podobiznu zesnulého exprezidenta Huga Cháveze, třímali transparenty s nápisy: "Prokurátorko, zaprodala ses za hrst dolarů".

Maduro se chystá vyhlásit referendum o změnách ústavy

Způsob zrodu ústavodárného shromáždění Ortegová ve čtvrtek napadla u nejvyššího soudu. Podle ní by i vznik shromáždění měl být předložen lidem v referendu, jako to ostatně učinil v roce 1999 Madurův předchůdce v úřadu prezidenta Chávez.

Koalice opozičních stran, která má od loňského ledna většinu v parlamentu, tento týden oznámila, že se do ústavodárného shromáždění její zástupci přihlašovat nebudou. Každý, kdo se ho bude účastnit, se podle opozice "podílí na velkém podvodu".

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!