Summit celé EU byl zrušen, kvůli Řecku zasedne jen eurozóna | E15.cz

Summit celé EU byl zrušen, kvůli Řecku zasedne jen eurozóna

Příznivci řecké levice pálí vlajku EU při protestech v Soluni
Příznivci řecké levice pálí vlajku EU při protestech v Soluni
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dnešní večerní summit Evropské unie k Řecku byl zrušen, uskuteční se jen vrcholná schůzka eurozóny. Na twitteru o tom informoval státní tajemník pro evropské záležitosti při úřadu české vlády Tomáš Prouza. Informace se vzápětí objevila i na twitterovém účtu šéfa unijních summitů Donalda Tuska, který potvrdil, že rokování eurozóny začne v 16 hodin.

„Budeme jednat, dokud nedospějeme k závěru o Řecku,“ napsal předseda Evropské rady Tusk. Summit eurozóny naváže na jednání ministrů financí zemí sdílejících euro, kteří se v sobotu nedokázali shodnout na přístupu k řecké dluhové krizi a dnes v debatě pokračují.

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem prostřednictvím twitteru oznámil, že dnes ráno probíral sobotní zasedání ministrů financí eurozóny právě s Tuskem.

Eurozóna se snaží zaujmout postoj k řeckým návrhům úsporných reforem, kterými Atény tento týden doprovodily svoji žádost o novou finanční pomoc. V eurozóně zjevně zatím není shoda, zda vyjednávání s předluženým Řeckem na toto téma vůbec zahájit.

Řada států prý pochybuje o věrohodnosti řeckých slibů; za představitele tvrdého postoje vůči Řekům jsou považovány Německo a Finsko, naopak snahu vyjít Aténám vstříc projevují jižní státy unie.

Nelze připustit odchod Řecka z eurozóny, řekl podle dnešního italského tisku italský premiér Matteo Renzi. Německým představitelům prý dnes řekne, že je potřeba dosáhnout kompromisu a nikoli ponižovat Atény. „Musí být dosaženo dohody. Itálie nechce, aby Řecko opustilo euro a Německu říkám: už to stačilo,“ cituje Renziho římský deník Il Messaggero.

Český premiér Bohuslav Sobotka s ohledem na zrušení unijního summitu odvolal svou dnešní plánovanou cestu do Bruselu. Problémem je podle něj nízká důvěra k ochotě Řeků skutečně realizovat návrhy, se kterými v posledních dnech přišli. Jsou to totiž z velké části stejné reformy, které řečtí občané odmítli v nedávném referendu a které řecká vláda ještě nedávno označovala za vydírání a ponižování Řecka.

„Nicméně vůle jednat dál na úrovni eurozóny stále převazuje. Nezávidím opravdu ECB, která bude muset v krátkém čase znovu rozhodovat o nouzovém financování řeckých bank. I proto je důležité, aby dnešní jednání vyslala jasný signál o tom, zda je dohoda o setrvání Řecka v měnové unii možná,“ uvedl Sobotka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video