Tajfun Haima po Filipínách zasáhl Hongkong, ochromil pozemní i leteckou dopravu | E15.cz

Tajfun Haima po Filipínách zasáhl Hongkong, ochromil pozemní i leteckou dopravu

ČTK

Tajfun Haima, který na severu Filipín zabil nejméně 13 lidí, dnes ráno místního času  zasáhl Hongkong. Ochromil pozemní a leteckou dopravu a přerušil každodenní chod města. Později však zeslábl na tropickou bouři a podle aktuálních předpovědí má dále slábnout.

Silný déšť a poryvy větru, které dosahovaly rychlosti až 109 kilometrů v hodině, pozastavily provoz škol, kanceláří a obchodování na akciovém trhu. Přerušena byla také příměstská trajektová doprava. Více než 740 příletů a odletů z hongkongského mezinárodního letiště bylo zpožděno nebo zrušeno. Během brzkého odpoledne místního času se však tajfun vzdálil asi 110 kilometrů na východ od Hongkongu.

Živel zasáhl i několik provincií na jihu pevninské Číny, v nichž kvůli tajfunu nejezdily vlaky. Ve městě Šen-čen úřady přerušily provoz veřejné dopravy, evakuovaly některé oblasti a nařídily školám, obchodům a továrnám z bezpečnostních důvodů zavřít.

Na Filipínách déšť a vítr doprovázející tajfun Haima připomněl katastrofu z roku 2013. Tehdy si tajfun Haiyan vyžádal více než 7300 obětí a postihl pět milionů obyvatel. Tentokrát škody nebyly tak závažné. Velkým ztrátám na lidských životech předešla evakuace 100 tisíc obyvatel ze zasažených oblastí.

Několik vesnic však bylo odříznuto od veřejných komunikací kvůli sesuvům půdy, povodním a stromům na vozovce, což komplikovalo záchranné operace. Sesuvy půdy a záplavy si vyžádaly nejméně 13 životů.

V provincii Cagayan, ležící asi 500 kilometrů severně od Manily, tajfun způsobil rozsáhlé škody. Převracel dodávky, ničil elektrická vedení a výlohy obchodů a zavalil některé vozovky sutí.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte, který je v současnosti na státní návštěvě v Číně, apeloval na lidi, aby dbali příkazů agentur, které monitorují katastrofy. Duterte se na Filipíny dnes vrátí.

Podívejte se v naší fotogalerii na ničivý tajfun: 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.