USA a Kanada vzájemně ruší cla na dovoz hliníku a výrobků z něj | E15.cz

Tarifní válka utichla. USA a Kanada vzájemně ruší cla na dovoz hliníku a výrobků z něj

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se rozhodla zrušit desetiprocentní cla na dovoz hliníku z Kanady, která zavedla v srpnu. Oznámil to dnes Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR). Kanada následně zrušila své plány na zavedení odvetných cel na hliníkové produkty ze Spojených států.

Trump v srpnu uvalení cel zdůvodnil potřebou chránit domácí průmysl před rostoucím dovozem z Kanady. USTR dnes nicméně uvedl, že dodávky kanadského hliníku se vracejí na běžnou úroveň. Upozornil, že by mohl cla obnovit, pokud by se tyto dodávky opět zvýšily.

Washington původně zavedl desetiprocentní cla na dovoz hliníku z většiny zemí v březnu 2018. V květnu následujícího roku pak dosáhla Kanada a Mexiko se Spojenými státy dohody o zrušení těchto poplatků.

Srpnové obnovení cel na kanadský hliník přišlo jen několik týdnů poté, co vstoupila v platnost nová dohoda o volném obchodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou (USMCA). Nahradila Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) z roku 1994.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video