Teroristický útok u Moskvy si podle ruských úřadů vyžádal nejméně čtyřicet mrtvých

Ruská média informují o střelbě a explozi v koncertní síni na předměstí Moskvy

Ruská média informují o střelbě a explozi v koncertní síni na předměstí Moskvy Zdroj: Reprofoto X

Nejméně čtyřicet lidí zahynulo při pátečním útoku v koncertní síni ve městě Krasnogorsk na západním okraji Moskvy. Uvedla to agentura TASS s odkazem na předběžné údaje ruské tajné služby FSB, podle kterých je dalších více než 100 osob zraněno. Po pachatelích pátrá ruská národní garda, napsala agentura AFP. Ruský prezident Vladimir Putin je o vývoji situace průběžně informován a vydal potřebné instrukce, uvedl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Ruské úřady začaly jeden z nejhorších útoků v zemi za poslední roky vyšetřovat jako teroristický čin. Budova Crocus City Hall, která mohla podle agentury TASS pojmout až 9000 návštěvníků, je v plamenech.

Nejméně čtyři útočníci v maskáčovém oblečení začali podle ruských agentur střílet - patrně z automatických zbraní - před vystoupením rockové kapely Piknik. Svědci z místa agentuře TASS řekli, že ozbrojenci začali zblízka pálit do lidí téměř okamžitě po vstupu do budovy, nedaleko bezpečnostních rámů u vchodů. V prostorách také zřejmě použili výbušniny, které vyvolaly mohutný požár. Další exploze se z místa ozvala o něco později.

Agentura TASS zveřejnila fotografii, na které z budovy stoupá temný kouř a šlehají plameny, které se hasiči snaží zvládnout i s pomocí helikoptéry. Oheň zachvátil asi třetinu budovy a uvěznil na střeše neupřesněný počet lidí. Okolo stovky návštěvníků koncertu se podařilo evakuovat.

Server Meduza upozornil na videa sdílená na Telegramu, na kterých lidé prchají z koncertní síně. Na dalších neověřených záběrech z budovy je slyšet střelba, na zemi leží nehybná těla.

Jasná bezprostředně není totožnost ozbrojenců, ani jejich motiv. Rusko od února 2022 vede agresivní válku na Ukrajině, přičemž Kyjev se snaží o útoky také na infrastrukturu na ruském území, například na ropné rafinerie.

AP poznamenala že americké velvyslanectví v Moskvě tento měsíc varovalo, aby se američtí občané vyhýbali davům s ohledem na hrozící útok. Ruský prezident Vladimir Putin, který před několika dny znovu zvítězil v prezidentských volbách a prodloužil svůj mandát o dalších šest let, varování označil za pokus Západu o zastrašování Rusů.

Ukrajina nemá s útokem nic společného

Bílý dům označil záběry střelby na předměstí Moskvy za strašlivé. Zároveň však doplnil, že nic nenasvědčuje zapojení Ukrajiny do útoku. Také ukrajinská prezidentská kancelář v pátek uvedla, že s útokem nemá nic společného. Mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky označil akci ozbrojenců v Krasnogorsku za úmyslnou provokaci ruských zvláštních služeb.  

„Je to úmyslná provokace zvláštních služeb (ruského prezidenta Vladimira) Putina, před kterou mezinárodní společenství varovalo. Kremelský tyran tím začínal svou kariéru a stejnými zločiny proti vlastním občanům ji chce i ukončit,“ řekl mluvčí rozvědky Andrij Jusov listu Ukrajinska pravda v narážce na spekulace, že ruská tajná služba stála v roce 1999 za atentáty v ruských městech, které byly poté připsané čečenským separatistům. Tyto útoky na počátku Putinova působení v čele státu posloužily jako záminka k rozpoutání druhé, pro Moskvu vítězné války v Čečensku. Putin stál v čele FSB od července 1998 do srpna roku 1999.

Všechny hromadné akce plánované na víkend byly v Moskvě zrušeny. Byla také zesílena bezpečnostní opatření na letištích a železnici. Gubernátor Leningradské oblasti, která obklopuje Petrohrad, podle listu Kommersant ohlásil, že svolává jednání krizového štábu kvůli přijímání dodatečných bezpečnostních opatření v regionu.