Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na měsíční neplacenou dovolenou | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Tesla v době koronaviru: snaží se o ventilátory, zaměstnancům krátí mzdy. A staví v Německu

ČTK, snk

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky navíc pošle na neplacenou dovolenou, a to zřejmě do 4. května, kdy ve Spojených státech plánuje obnovit běžnou výrobu. Kolem Tesly je nicméně zajímavých zpráv z poslední doby víc. 

Před několika týdny bylo tématem číslo 1 kolem Tesly to, jak raketově letí nahoru její akcie. Nyní má Musk a spol. jiné starosti. Pokud bude třeba, bude prý společnost s písmenem T ve znaku vyrábět plicní ventilátory. Přeorientovat výrobu na to by podle Muska měla být otázka krátké doby. Prototyp ventilátoru představila firma v úterý.

Mezitím ale výrobce elektromobilů řeší jiné souvislosti koronavirové krize. Podle agentury Reuters a serveru televize CNBC, které mají k dispozici e-mail od vedení Tesly směrem k zaměstnancům, teď část zaměstnanců firmy nastupuje na neplacenou dovolenou. 

Ve Spojených státech mzdy většiny zaměstnanců Tesly od začátku příštího týdne klesnou o deset procent, u vyšších vedoucích pracovníků to bude 20 až 30 procent. Mimo Spojené státy hodlá automobilka postupovat podobným způsobem. Předpokládá se, že snížení mezd bude platit do konce druhého čtvrtletí.

Přehledně: automobilky i jejich dodavatelé přestali vyrábět, lidé jsou doma s nižší mzdou

Na nucenou dovolenou firma pošle zaměstnance, kteří nevykonávají nezbytnou práci a nemohou pracovat z domova. „V rámci nucené dovolené zůstanete zaměstnancem Tesly (bez mzdy) a zachováte si své benefity v oblasti zdravotní péče,“ píše se v e-mailu.

Firma podle e-mailu poskytne zaměstnancům instrukce k podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti. „Pro valnou většinu zaměstnanců na nucené dovolené bude podpora v nezaměstnanosti zhruba odpovídat normálnímu platu,“ tvrdí se v e-mailu.

BMW získalo předkupní právo na pozemky pro polygon. Původní termín výstavby ale nestihne

Tesla začátkem měsíce oznámila, že v prvním čtvrtletí podle předběžných údajů dodala 88 400 vozů, což bylo o 40 procent více než ve stejném období loni a nejvíce za jakékoliv první čtvrtletí. Výroba Tesly v prvním čtvrtletí vzrostla o 33 procenta na téměř 102 700 vozů.

Firma nicméně 24. března kvůli koronaviru přerušila výrobu v továrně na elektromobily v San Francisku i v továrně na výrobu střešních solárních panelů v New Yorku. Továrna v San Francisku je jediným závodem Tesly na výrobu elektromobilů v USA a zaměstnává přes 10 000 lidí.

Zároveň ale dál pokračuje ve výstavbě své nové továrny na elektromobily v Německu. Aktuální pohled na stavbu první evropské fabriky Tesly pak najdete ve fotogalerii článku. 

 

Autor: ČTK, snk
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!