Protesty proti povinnému očkování zaplavily New York | e15.cz

Tisíce policistů v New Yorku hrozily výpovědí kvůli očkování. Odešly jich tři desítky

Kristina Veinbender

Kristina Veinbender

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Oznámení newyorské radnice, že od listopadu zavede povinné očkování pro všechny zaměstnance města, vzedmulo vlnu odporu. Poslední říjnový týden vyrazily do ulic tisíce policistů, hasičů, záchranářů a popelářů, aby daly najevo svůj nesouhlas. Policejní odbory, které vyzvaly členy po celých Spojených státech k protestům, dokonce prohlásily, že až deset tisíc důstojníků newyorské policie by mohlo kvůli očkovací povinnosti rezignovat. Jenže se to nestalo.

Pár dní po protestech podalo výpověď pouhých 34 policistů z 35 tisíc. Navíc proočkovanost newyorské policie stoupla až na 84 procent, tedy o čtrnáct procent v průběhu posledních dvou týdnů, plyne z projevu starosty města Billa de Blasia.

Pro srovnání v létě bylo mezi městskými pracovníky New Yorku naočkováno pouhých 40 procent, a to i přesto, že covid byl loni u policistů nejčastější příčinou smrti. Počet očkovaných výrazně vzrostl také u dalších městských zaměstnanců. „Máme dnes 77 procent naočkovaných hasičů oproti 58 procentům v době oznámení povinnosti, a to číslo stále roste,“ oznámil starosta.

Městští zaměstnanci, kteří odmítli očkování, mají podle vyhlášky nastoupit na neplacené volno. Takových je podle de Blasia devět tisíc, a dalších dvanáct tisíc požádalo o výjimku z náboženských nebo zdravotních důvodů. Je to podle starosty méně než šest procent z celkového počtu městských zaměstnanců. „Povinné očkování zafungovalo, a teď vidíme jeho výsledky,“ prohlásil.

Pravidla pro třetí dávku očkování proti covidu-19

Video se připravuje ...

Statistiky z dalších amerických států, které zavedly povinné očkování pro městské pracovníky, potvrzují, že zavedení povinnosti počty dobrovolných výpovědí zaměstnanců příliš nezvyšuje. Například když v půlce října začala platit očkovací povinnost v San Francisku, neočkovaní policisté tvořili pouze šest procent celkového počtu, tedy 118 zaměstnanců z 2113 lidí.

Ve státě Washington se míra očkování mezi policejními důstojníky po zavedení povinného očkování zdvojnásobila na 93 procent oproti době před třemi týdny před zavedením vyhlášky. V Los Angeles, kde má povinné očkování pro městské pracovníky platit od 4. listopadu, vzrostla míra vakcinace mezi městskými pracovníky na 71 procent. Proočkovanost tak vzrostla o 25 procentních bodů od zavedení povinného očkování přede dvěma měsíci, informuje Los Angeles Daily News.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery