Trump našel další ministry, bývalého bankéře a investora, a přestane řídit svou firmu | E15.cz

Trump našel další ministry, bývalého bankéře a investora, a přestane řídit svou firmu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Budoucí americký prezident Donald Trump do své vlády povolal jako ministra financí bývalého bankéře Stevena Mnuchina a jako ministra obchodu investora Wilbura Rosse. Oba dnes oznámili, že nabídku přijali. Trump také uvedl, že chce předejít možnému střetu zájmů, a proto se vzdá vedení svého obchodního impéria. V této věci na 15. prosince svolal tiskovou konferenci.

Mnuchin i Ross v rozhovoru v televizi CNBC řekli, že připraví nejrozsáhlejší reformu daní od dob republikánského prezidenta Ronalda Reagana. Jejich cílem je snížit daně firmám, což podle nich povede k silnému hospodářskému růstu a zároveň k růstu platů.

Třiapadesátiletý Mnuchin, který byl během Trumpovy kampaně šéfem financí, působil 17 let v investiční bance Goldman Sachs. Pak založil vlastní společnost a investoval do filmů včetně hitů jako je Avatar.

Ross je uznávaným investorem, který se zaměřoval na podniky v potížích. Právě on pomohl formovat názory z Trupovy kampaně na obchodní politiku, podle kterých dohoda o severoamerické zóně volného obchodu s Kanadou a Mexikem a vstup Číny do Světové obchodní organizace (WTO) způsobily masivní ztráty pracovních míst v továrnách v USA. Ross spolu s Mnuchinem upřednostňují místo velkých mezinárodních obchodních dohod bilaterální ujednání.

Trump si podle agentur vybral jako ministryni dopravy Elaine Chaovou, bývalou ministryni práce ve vládě prezidenta George Bushe mladšího. Chaová ani Trumpův štáb to ale zatím oficiálně nekomentovaly. Manželem Chaové je vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Dosluhující šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan, kterého nahradí Trumpem vybraný kongresman Mike Pompeo, v dnes zveřejněném rozhovoru s BBC budoucího prezidenta varoval před úskoky Ruska, zrušením jaderné dohody s Íránem či návratem ke kontroverzním výslechovým metodám.

Moskva je podle Brennana odpovědná za většinu utrpení v Sýrii, zároveň ji ale považuje za klíč k řešení tamní situace. Dodal však, že sliby Moskvy jsou neupřímné. Trumpovi pak šéf CIA doporučil, aby se měl na pozoru před hrozbou radikálního hnutí Islámský stát, které je i přes vojenské neúspěchy schopno provést na Západě teroristické útoky.

Trump by podle Brennana měl také velmi uvážlivě používat bezpilotní letouny k náletům, neboť tento nástroj je podle něj dvousečný. Při jeho zneužívání hrozí snížení bezpečnosti USA, dodal Brennan.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video