Trump přitlačil ke zdi další automobilku. Výroba v Americe nebo vysoké clo, vzkázal Toyotě | E15.cz

Trump přitlačil ke zdi další automobilku. Výroba v Americe nebo vysoké clo, vzkázal Toyotě

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Budoucí prezident USA Donald Trump pohrozil uvalením vysokých cel na případný dovoz automobilů vyrobených v Mexiku i japonské automobilce Toyota Motor. V úterý tím Trump pohrozil největší americké automobilce General Motors.

Americkou dvojku Ford Motor už Trumpův tlak přinutil zrušit plán na výstavbu nové továrny u jižního souseda Spojených států.

"Toyota Motor řekla, že postaví novou továrnu v mexické Baji, kde bude vyrábět vozy Corolla pro Spojené státy. Nic takového! Postavte závod v USA, nebo při dovozu plaťte vysokou daň!" napsal Trump na twitteru.

Toyota předloni v dubnu oznámila, že postaví svou první továrnu v Mexiku, její kapacita má činit 200.000 vozů ročně. Od roku 2019 se má v Mexiku vyrábět model Corolla a firma sdělila, že do Mexika hodlá přesunout výrobu tohoto modelu z továrny v kanadském Ontariu.

Toyota zatím Trumpovo vyjádření nekomentovala. Její prezident Akio Toyoda ve čtvrtek podle agentury Reuters řekl, že firma zatím omezení výroby v Mexiku neplánuje a případné změny ohledně plánů pro Mexiko učiní až po Trumpově inauguraci 20. ledna.

Trump během své předvolební kampaně zdůrazňoval potřebu chránit americký průmysl před přesouváním pracovních míst do zahraničí. V úterý za to kritizoval General Motors, které pohrozil, že uvalí vysoké clo na dovoz jejích vozů Chevrolet Cruze vyráběných v Mexiku. Automobilka z mexické továrny dováží na americký trh vozy Cruze verze hatchback, které dosud tvořily jen malý podíl na celkovém prodeji těchto vozů v USA.

Ford v úterý zrušil plán na výstavbu továrny v Mexiku za 1,6 miliardy dolarů (zhruba 41 miliard Kč) a uvedl, že místo toho vloží 700 milionů USD do své továrny v americkém státě Michigan. Rovněž investiční plány Fordu v Mexiku se staly terčem Trumpovy ostré kritiky. Trump loňské rozhodnutí firmy o výstavbě mexického závodu na výrobu malých vozů označil za "naprostou ostudu" a pohrozil Fordu vysokými dovozními cly.

Dohoda o zóně volného obchodu v Severní Americe (NAFTA), uzavřená mezi USA, Kanadou a Mexikem v 90. letech, zatěžování vzájemného obchodu dodatečnými cly neumožňuje. Trump ale v kampani slíbil, že dohodu buď změní tak, aby vyhovovala USA, nebo od ní odstoupí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video