Trumpova celní válka s Čínou americké ekonomice nepomůže | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Trump se přepočítal. Navýšení cel Číně poškodí americkou ekonomiku, tvrdí banka Nomura

Štěpán Bruner

Štěpán Bruner

Americký prezident Donald Trump tvrdí, že zvýšení cel na dovoz zboží z Číny přinese ekonomice jeho země miliardy dolarů, které podpoří hospodářský růst. Podle ekonomů se ale stane pravý opak – americká ekonomika zpomalí, vyplývá z analýzy japonské investiční banky Nomura.

Napětí mezi USA a Čínou roste. Spojené státy na začátku května oznámily nové navyšování cel na čínské zboží v hodnotě 200 miliard dolarů z 10 na 25 procent. Trump také pohrozil, že 25procentní taxa začne platit i na zbývající čínské dovozy za 300 miliard dolarů. Odvetná cla zvedla i Čína. Trump tvrdí, že příjmy z cel se částečně podílejí na současném hospodářském růstu USA.

Podle hlavního ekonoma Nomury Lewise Alexandera ale existují důkazy, že v konečném důsledku cla za čínské dovozy zaplatí odběratelé, tedy americké firmy a spotřebitelé. „Upřímně řečeno, pro americký růst to bude spíše brzda, než cokoliv jiného,“ řekl Alexander televizní stanici CNBC.

Americká vláda vybírá celní poplatky od společností, které do USA dovážejí čínské zboží. A to jsou obvykle američtí importéři. Je otázkou, zda cla platí americký dovozce, nebo čínský výrobce. Podle analýzy Federální rezervní banky v New Yorku nicméně v konečném důsledku utrpí zákazníci - průměrná americká domácnost kvůli clům na čínské zboží vydá navíc 831 dolarů (19 tisíc korun) za rok.

Trump odložil cla na dovoz aut o půl roku

Pokud by USA uvalily pětadvacetiprocentní cla na všechny čínské dovozy, inflaci v USA by to v příštích 12 měsících mohlo zvýšit o půl procenta, dodává Nomura.

Zatímco odvetná čínská cla nemohou americkou ekonomiku silněji zasáhnout, protože americký export do Číny je asi čtyřikrát menší než vývoz opačným směrem, Peking našel způsob, jak americké firmy zasáhnout jinou formou. Skoro polovina amerických společností podnikajících v zemi si v průzkumu Americké obchodní komory v Číně stěžuje, že od zvýšení cel jsou terčem přísnějšího dohledu úřadu nebo častějších celních kontrol.

USA přitvrzují vůči Huawei. Doplatíte na to, reagují Číňané
Zápisník Vladana Gallistla: Trumpova tržní lekce
Švihadlo za dvacet tisíc. Do kolekcí luxusních značek se dostávají i bizarní kousky
Růžová čokoláda proniká na český trh
Soumrak jumbo jetů. Prohlédněte si „hřbitov“, kde stará letadla končí
Severokorejci chtějí ruská dopravní letadla, řeší přestárlou flotilu
Tak se jezdí po transsibiřské magistrále. Podívejte se, co lze zažít na nejdelší železnici světa
ČSSD zlomila vaz spolupráce s ANO. Strana potřebuje silného lídra, míní politolog Lebeda

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!