Trump udělá cokoliv, aby se vyhnul jaderné válce s KLDR, tvrdí ministr financí Mnuchin | E15.cz

Trump udělá cokoliv, aby se vyhnul jaderné válce s KLDR, tvrdí ministr financí Mnuchin

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký prezident Donald Trump se chce vyhnout jaderné válce proti KLDR a udělá vše, co je v jeho silách, aby takové situaci zabránil. Řekl to americký ministr financí Steve Mnuchin. V KLDR zatím na podporu svého vůdce Kim Čong-una demonstrovaly tisíce Severokorejců. 

Napětí mezi USA a KLDR se v uplynulém týdnu vyostřilo. Trump ve svém projevu k Valnému shromáždění OSN začátkem týdne nazval Kim Čong-una "rakeťákem na sebevražedné misi" a v sobotu nechal nad mezinárodním vzdušným prostorem na východ od KLDR proletět americké stíhačky a bombardéry.

Krátce nato severokorejský ministr zahraničí ve svém projevu k Valnému shromáždění OSN označil Trumpa za "krále lhářů" a pohrozil USA raketovým útokem.

"Mohu vás ujistit, že prioritou číslo jedna je pro prezidenta bezpečnost Američanů a našich spojenců," řekl Mnuchin v rozhovoru pro televizi ABC. "Prezident se nechce ocitnout v jaderné válce a bude dělat vše, co je v jeho silách, aby tomu zabránil," dodal.

Trump na zasedání Valného shromáždění OSN označil severokorejský režim za zvrácený a obvinil ho z bezohledné snahy získat jaderné zbraně. Uvedl, že pokud bude KLDR ohrožovat Spojené státy, Washington nebude mít jinou možnost, než Severní Koreu zcela zničit.

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho následně ve svém projevu k Valnému shromáždění OSN Trumpovu kritiku KLDR ostře odsoudil a řekl, že v důsledku Trumpových urážek severokorejského vůdce "rakety KLDR nevyhnutelně navštíví pevninu USA".

Krátce před projevem severokorejského diplomata v sobotu proletěly nad vzdušným prostorem nad mořem u východního pobřeží Severní Koreje americké strategické bombardéry doprovázené bojovými stíhačkami. Šlo o nejsevernější let americké stíhačky nebo bombardéru v demilitarizovaném pásmu u severokorejského pobřeží ve 21. století. Cílem podle Bílého domu bylo poslat Kimovi "jasný vzkaz".

Pchjongjang uskutečnil 3. září svou šestou a dosud největší jadernou zkoušku. Letos už také otestoval desítky raket a vyhrožuje testem vodíkové pumy nad Pacifikem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video