Trumpovy firmy připravila pandemie o desítky milionů dolarů tržeb | e15.cz

Trumpovy firmy přišly kvůli pandemii o desítky milionů dolarů. Exprezidenta čeká potíž s dluhy

Lukáš Vojáček

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Na rok 2020 se nyní už bývalý prezident USA Donald Trump jistě bude snažit co nejrychleji zapomenout. Kromě toho, že prohrál závod o další čtyři roky v Bílém domě s Joem Bidenem, jeho firmy přišly o tržby v řádu desítek milionů dolarů. Trumpův byznys zahrnující luxusní hotely, kasina a golfová hřiště po celém světě je úzce vázaný na cestovní ruch. Restriktivní opatření, zavedená vládami v době koronavirové pandemie omezující cestování, na něj proto měla citelný dopad.

Státník zveřejnil ve středu, tedy v den svého odchodu z prezidentské kanceláře, své majetkové přiznání. Z něj vyplývá, že Trumpovo podnikatelské impérium utrpělo během koronakrize těžké ztráty. Podle televize CNN se navíc nedá očekávat, že by se finanční situace podniků bývalého šéfa Spojených států v blízké době zlepšila.  

Tak třeba jeho Trump International Hotelu ve Washingtonu, D. C., loni meziročně klesly tržby ze 40,5 milionu dolarů na 15,1 milionu dolarů, uvedl Bloomberg. Výdělky exprezidentových podniků v Las Vegas se také snížily více než o polovinu, ze 23,3 milionu dolarů na 9,2 milionu.

Další Trumpův důležitý zdroj příjmů – golfový rezort v Miami – vydělal jen 44 milionů dolarů oproti 77 milionům z roku 2019. Zhruba o dvě třetiny spadly rovněž tržby Trumpových golfových hřišť ve Velké Británii a v Irsku. Jak se vyvíjely tržby jedné z nejdražších budov v New Yorku – Trump Tower – média neuvedla.

Jediným Trumpovým podnikem, který koronakrize prozatím nezasáhla, je odpočinkový a hotelový rezort Mar-a-Lago na Floridě, kam se bývalý šéf Bílého domu uchýlil po skončení svého mandátu. Tržby Mar-a-Lago se v roce 2020 zvedly na 24,2 milionu dolarů z předloňských 21,4 milionu. 

Celkově za minulý rok a prvních 20 dní roku 2021 vykázalo podnikatelské impérium bývalého prezidenta odhadem příjem mezi 273 a 308 miliony dolarů, což znamená meziroční pokles o téměř 40 procent.

V žebříčku nejbohatších lidí planety, který sestavuje americký časopis Forbes, se Trump již v září propadl o 64 míst na 339. pozici s majetkem 2,5 miliardy dolarů. Toto místo si s velkou pravděpodobností letos neudrží. 

Trumpovy nemovitosti jsou navíc zatížené dluhem ve výši kolem jedné miliardy dolarů, zhruba 21,5 miliardy korun. „Za více než třetinu z této částky ručí Trump osobně a měl by ji splatit v průběhu příštích tří let,“ upozorňuje Bloomberg.   

Bloomberg a CNN rovněž poukazují na to, že exprezident bude mít v budoucnu velké potíže své dluhy zaplatit, protože se s ním kvůli útokům protrumpovských demonstrantů na washingtonský Kapitol nesouhlasících se zvolením Bidena ze 6. ledna rozešla celá řada obchodních partnerů.

Spolupráci s ním po mnoha letech ukončila například německá banka Deutsche Bank či americká poradenská firma Cushman & Wakefield. Město New York chce zase kvůli incidentu Trumpově společnosti ukončit pronájem několika nemovitostí včetně dvou kluzišť v Central Parku a pozemku pro golfové hřiště v Bronxu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video