Tsipras: Kompromis bude, jen když věřitelé Řecku sníží dluh | E15.cz

Tsipras: Kompromis bude, jen když věřitelé Řecku sníží dluh

Řecký premiér Alexis Tsipras
Řecký premiér Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Share on Facebook Messenger
Řecký premiér Alexis Tsipras je ochoten uzavřít s mezinárodními věřiteli "obtížný kompromis", ale jen v případě, že Řecku zmírní jeho zadluženost na "udržitelnou" úroveň. Tsipras to podle agentury Reuters řekl svému vyjednávacímu týmu před odletem do Bruselu. Tam zástupci řecké vlády předložili k posouzení Evropské komisi nejnovější protinávrhy Atén pro dohodu o uvolnění zbylých peněz z dobíhajícího záchranného programu.

Bez nich by Řecku mohla už na konci měsíce hrozit platební neschopnost. Pokud komise uzná návrhy za hodné diskuze, vyjednávání se zástupci věřitelů bude v neděli obnoveno, upozornil na svém serveru řecký list Ethnos.

Tsipras prohlásil, že bez zmírnění vysokého řeckého dluhu řekne „ne“ jakékoli dohodě, která by jeho zemi „izolovala od Evropy“ a upírala například Řekům právo na kolektivní vyjednávání, jak zní jeden z požadavků věřitelů. Atény doufají v dohodu do zasedání ministrů financí eurozóny 18. června, protože na konci měsíce musí uhradit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) 1,6 miliardy eur (asi 44 miliard korun) a bez nových peněz od věřitelů na to zřejmě nebudou mít.

Řecký ministr financí Janis Varufakis dnes navrhl, aby Evropský stabilizační mechanismus (ESM) nabídl Aténám novou 30letou půjčku s 1,5procentním úrokem, díky níž by odkoupily řecké dluhopisy držené Evropskou centrální bankou (ECB). Řecko by tak pohodlně mohlo splácet další dluhy nejen ECB, ale i dalším věřitelům, zejména Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). V rozhovoru s BBC Varufakis dnes prohlásil, že nevěří, že by si jakýkoli evropský činitel přál odchod Řecka z eurozóny. Vyjádřil naději, že Evropská unie a MMF svým mohutným tlakem kolem vyjednávání blafují.

Řecko se stále brání zásadním požadavkům věřitelů. Ti chtějí po Aténách snížit náklady na důchodový systém, které jsou v poměru k velikosti ekonomiky nejvyšší v Evropě, nebo podstatně zvýšit DPH na většinu zboží a služeb. Věřitelé se naopak odmítají zabývat další restrukturalizací řeckých dluhů a zejména nepřípustná je taková alternativa pro Německo, které nese největší zátěž pětiletého udržování Řecka nad vodou.

„Pokud dosáhneme udržitelného řešení, pak, bez ohledu na to, jak obtížný takový kompromis bude, se s tím smíříme, protože jediným naším kritériem je vymanit se z krize a záchranných programů,“ řekl Tsipras své delegaci. Slova „udržitelné řešení“ odkazují podle Reuters na odepsání značné části řeckého dluhu, který krajně levicová vláda předkládá věřitelům od svého lednového převzetí moci.

Napětí mezi Řeckem a věřiteli prudce vzrostlo poté, co delegace MMF ve čtvrtek kvůli neshodám opustila jednání s řeckými představiteli v Bruselu. Nejvyšší evropští činitelé ale v pátek vyzvali k pokračování v rozhovorech.

Eurozóna v únoru schválila prodloužení záchranného programu pro Řecko do konce června. Výplatu zbylých 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.