Tsiprasova Syriza se hádá. Kvůli ústupu eurozóně | E15.cz

Tsiprasova Syriza se hádá. Kvůli ústupu eurozóně

Alexis Tsipras vychází jako vítěz voleb před sídlo strany Syriza (foto z ledna 2015). Nyní se strana hádá.
Alexis Tsipras vychází jako vítěz voleb před sídlo strany Syriza (foto z ledna 2015). Nyní se strana hádá.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ve vedení řecké vládní strany Syriza údajně vypukly rozepře kvůli vývoji vyjednávání Atén se zeměmi eurozóny o podmínkách prodloužení mezinárodní úvěrové pomoci Řecku. Podle levého křídla této poměrně ostře levicové strany se vláda svými avizovanými ústupky zpronevěřuje předvolebním slibům, které nastiňovaly voličům konec úsporné politiky a revizi strukturálních reforem, informoval na svém serveru řecký týdeník To Vima.

Napětí uvnitř strany začalo sílit již před několika dny, když navzdory tvrdým výrokům premiéra Alexise Tsiprase a ministra financí Janise Varufakise začaly Atény vykazovat známky ochabování v konfrontaci s nesmlouvavou eurozónou v čele s Německem. Přestože se v Řecku hovoří o zcela nové dohodě a o tom, že dosavadní program je mrtvý, stále více opozičních politiků upozorňuje na to, že nakonec Řecko bude postupovat ve vyjetých kolejích.

Šéf řeckých komunistů Dimitris Kutsumbas využil příležitosti k ostrému útoku proti kabinetu. „Vše, co slyšíme od vlády o konci programu (úvěrové pomoci)… jsou jen jiná hezká slova,“ prohlásil před svými spolustraníky.

Komunisté chtějí odchod

Komunisté požadují řecký odchod z eurozóny a potažmo i z Evropské unie. Ve volbách dostali 5,5 procenta hlasů a v parlamentu jsou zastoupeni 15 poslanci.

Prakticky stejný názor se prý ozývá i ze stranického sekretariátu strany Syriza; podle něj by se o nové dohodě s eurozónou mělo hlasovat v referendu anebo by se měly uspořádat nové parlamentní volby.

Syriza vznikla v roce 2004 původně jako aliance levicových i radikálně levicových subjektů, takže sdružuje činitele s poměrně širokou škálou názorů, od stoupence opětovného znárodňování po zastánce klasické tržní ekonomiky.

Řecké strany vítají dohodu s eurozónou na prodloužení pomoci
Většina politických stran v Řecku uvítala páteční dohodu nové levicové vlády s eurozónou o čtyřměsíčním prodloužení programu úvěrové pomoci pro tuto hluboce zadluženou zemi. Informovala o tom dnes agentura DPA.
„To nejhorší se podařilo odvrátit,“ uvedla opoziční liberálně konzervativní strana Nová demokracie. Zároveň ale upozornila, že Řecko se nyní dostane pod ještě přísnější kontrolu věřitelů.
Páteční dohoda odstranila riziko, že Řecku příští měsíc dojdou peníze. Atény nicméně musejí do pondělka představit seznam reformních opatření a mezinárodní věřitelé posoudí, zda jsou dostatečné.
Podle strany Potami vláda „nakonec vybrala logickou cestu“. „Černý scénář vystoupení z eurozóny je prozatím zažehnán,“ uvádí toto proevropsky orientované politické uskupení.
Podle Panhelénského socialistického hnutí (Pasok) pro „Tsiprasovu vládu přišel konec iluzí“. Pokud by se kabinet nevrátil do reality, způsobil by propad země o léta zpět, tvrdí Pasok.
Řečtí komunisté naopak uvedli, že dohoda z Bruselu není nic jiného než pokračování úsporného programu.

Vladan Gallistl: Syriza tahá za hodně krátký konec

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.