Turecko chce od Bruselu víc peněz na migranty. Slíbené tři miliardy nestačí | E15.cz

Turecko chce od Bruselu víc peněz na migranty. Slíbené tři miliardy nestačí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V souvislosti se zvládáním současné migrační krize chce Turecko od EU další finance nad rámec diskutovaných tří miliard eur (81 miliard korun). Navíc požaduje, aby byla tato nově stanovená částka každoročně přezkoumána, uvedl turecký premiér Ahmet Davutoglu. Právě přes Turecko míří do EU největší množství převážně syrských uprchlíků.

Unijní vůdci se minulý týden na summitu v Bruselu shodli na společném akčním plánu mezi Evropskou unií a Tureckem. Ten by měl Evropě pomoci zvládnout migrační krizi. Součástí plánu má být finanční pomoc Turecku, snadnější přístup Turků k schengenským vízům a obnovení a urychlení rozhovorů o přístupu Turecka k EU. Jak potvrdila i německá kancléřka Angela Merkelová, diskutovalo se o pomoci v hodnotě okolo tří miliard eur.

Jak ale, den poté, co Merkelová navštívila Istanbul, uvedl turecký premiér, tato suma by měla pocházet z takzvaných fondů IPA, tedy předvstupní pomoci EU, a jde o peníze, které jsou pro Turecko již vyčleněné. Ankara chce proto podle Davutoglua další finance.

„Návrh ohledně tří miliard eur z fondů IPA již není na stole, protože jsme řekli, že ho nepřijmeme,“ prohlásil Davutoglu. Pomocí fondů IPA pomáhá EU kandidátským zemím i několika dalším žadatelům o členství, aby splnily potřebná kritéria a harmonizovaly své standardy a politiky s těmi unijními.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video