Turecko viní Sýrii: letoun prý sestřelila v mezinárodním prostoru | E15.cz

Turecko viní Sýrii: letoun prý sestřelila v mezinárodním prostoru

turecké armádní letectvo
turecké armádní letectvo
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letoun turecké armády Sýrie v pátek sestřelila v mezinárodním vzdušném prostoru. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil turecký ministr zahraničí Ahmed Davutoglu. Ankara prý bude chtít reakci na incident konzultovat s členskými státy Severoatlantické aliance a obeznámit o něm Radu bezpečnosti OSN. Sýrie trvá na tom, že letoun narušil její vzdušný prostor. Podle šéfa turecké diplomacie se letoun do něj dostal jen na krátkou chvíli a sestřelen byl až poté, co jej opustil.

NATO bude prý o turecké žádosti jednat v úterý. Již v pondělí by podle španělského vládního zdroje Reuters mohli o incidentu jednat i ministři zahraničí Evropské unie v Lucemburku.

Turecká armáda tvrdila, že kontakt se stíhačkou typu F-4 Phantom ztratila v pátek ráno nad pobřežím jižního Turecka nedaleko Sýrie, jiní turečtí činitelé pak ale uvedli, že šlo o průzkumný letoun. Damašek sestřelení stroje později potvrdil s tím, že nevěděl, že šlo o letoun Turecka. Davotoglu ale podle Reuters řekl, že letadlo bylo jasně označeno jako turecké.

Stroj měl prý otestovat schopnosti tureckého radarového systému, když v pátek omylem vstoupil do vzdušného prostoru Sýrie. K jeho opuštění piloty vyzvaly turecké radary, ze strany Sýrie ale varování nepřišlo. „Podle našich závěrů byl letoun sestřelen v mezinárodním vzdušném prostoru 13 námořních mil od Sýrie,“ prohlásil ministr ve státní televizi TRT. Stíhačka F-4 Phantom podle něj nenesla zbraně a nedopustila se žádného nepřátelského gesta vůči Sýrii. Sestřelena byla prý 15 minut poté, co „dočasně narušila syrský vzdušný prostor,“ řekl šéf turecké diplomacie.

Turecká televize dnes bez uvedení zdroje oznámila, že vrak sestřeleného letounu byl nalezen v syrských vodách asi 1300 metrů pod hladinou moře. Po pilotech podle Davutoglua pátrají turečtí záchranáři. Záchranné operace prý probíhají v koordinaci s Syřany, není je ale prý možné označit za „společnou“ operaci. Televize TRT rovněž bez uvedení zdroje uvedla, že Turecko kvůli incidentu sepsalo oficiální stížnost Sýrii.

Vážné znepokojení nad „nepřiměřeným činem“ Sýrie mezitím vyjádřil britský ministr zahraničí William Hague. Jeho íránský protějšek vyzval Sýrii a Turecko ke zdrženlivosti.

Incident prohloubil napětí mezi Ankarou a Damaškem, někdejšími spojenci, jejichž vztahy pošramotilo trvající krvavé potírání opozice v Sýrii. „Asad si hraje s ohněm,“ napsal turecký deník Hurriyet. „Za tohle zaplatí,“ uvedl list Vatan.

Syrský režim se i za použití armády snaží potlačit lidovou vzpouru, která vypukla loni a která podle některých pozorovatelů již přerostla v občanskou válku, před kterou již tisíce lidí utekly do sousedního Turecka. Turecko tvrdý postup Sýrie při zvládání povstání kritizuje. Poskytuje zároveň útočiště povstalecké Syrské svobodné armádě (FSA).

Incident kolem sestřelené stíhačky je podle Reuters ukázkou vyspělého syrského systému vzdušné obrany. Ten je jedním z důvodů, proč Západ v souvislosti s pokračujícím krveprolitím v Sýrii pochybuje o možnosti vojenské intervence.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video