Turecko vyloučilo mír s kurdskými rebely. Znovu je bombardovalo | E15.cz

Turecko vyloučilo mír s kurdskými rebely. Znovu je bombardovalo

Sympatizanti s kurdskou stranou PKK
Sympatizanti s kurdskou stranou PKK
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyloučil pokračování mírového procesu s kurdskými povstalci. Řekl také v narážce na politické soupeře, že politici, kteří udržují kontakty s "teroristickými skupinami", by měli přijít o imunitu a jít před soud. Turecko minulý týden vstoupilo do bojů proti islámským radikálům v Sýrii a zároveň zahájilo tažení proti tureckým Kurdům ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).

Právě je měl Erdogan na mysli, když hovořil s novináři. Turečtí Kurdové bojovali o autonomii přes 20 let a v roce 2012 se s vládou dohodli na mírovém řešení. Rozhovory ale zatím nepřinesly žádnou dohodu.

„Nemůžeme pokračovat v mírovém procesu s těmi, kdo ohrožují národní jednotu a bratrství,“ řekl Erdogan. K vystoupení si vybral chvíli, kdy se v Bruselu sešli na žádost Turecka velvyslanci zemí NATO.

V narážce na politické soupeře z prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) Erdogan také prohlásil, že politici, kteří udržují kontakty s teroristy, by měli přijít o imunitu a měli by být postaveni před soud. HDP se dostala v červnových volbách poprvé do parlamentu překvapivě hned s 80 mandáty. Její vedení obviňuje Ankaru, že tažení proti PKK zahájila cíleně, protože připravuje nové volby a chce v nich příznivce Kurdů znevýhodnit.

Nálety pokračovaly

Stíhací letouny F-16 turecké armády dnes v provincii Şirnak, která sousedí s Irákem, bombardovali ozbrojence z PKK. Podle prohlášení armády šlo o reakci na útok na skupinu četníků, napsala agentura Reuters.

Erdogan hovořil také o hraničním pásmu, na jehož zajištění se Ankara dohodla minulý týden s Washingtonem. Asi 100 kilometrů dlouhá a 40 kilometrů široká zóna má být bezpečným místem a umožnit návrat syrských uprchlíků.

Turecko jich od začátku syrského konfliktu v roce 2011 přijalo téměř dva miliony. Armády nejprve musejí z oblasti vytlačit radikály z organizace Islámský stát. Turecko dalo Spojeným státům za tímto účelem k dispozici své letecké základny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video