Turecký nálet v Iráku prý zabil nejméně 55 Kurdů | e15.cz

Turecký nálet v Iráku prý zabil nejméně 55 Kurdů

Letoun F-16 turecké armády
Letoun F-16 turecké armády
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Paul Nelhams; Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejméně 55 kurdských ozbrojenců zahynulo při nočním úderu tureckých letadel na severu Iráku. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na turecké bezpečnostní zdroje. Na turecké straně nejsou hlášeny žádné ztráty. Obnovený konflikt mezi tureckou armádou a kurdskou menšinou má v posledních týdnech stovky obětí, většinou z řad Kurdů.

Přeshraniční nálet podle zdroje Reuters provedlo několik letadel startujících ze základny Diyarbakir na jihovýchodě Turecka. Mířil na tábory členů zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Stroje se po úderu vrátily na toto letiště.

Turecko se v létě připojilo k náletům mezinárodní koalici na radikály v Iráku a Sýrii, jeho letadla se však častěji než na islamisty zaměřují na Kurdy.

Násilné střety mezi ozbrojenci z PKK a bezpečnostními složkami jsou v posledních týdnech v Turecku téměř každodenní záležitostí a ani přeshraniční nálety nejsou výjimkou. Snaha o mírové řešení problémů kolem velké kurdské menšiny v Turecku zkrachovala letos v červenci. Vypuklo nové násilí, které je podle odborníků nejhorší za posledních asi 20 let. O život již přišlo více než 100 příslušníků tureckých bezpečnostních sil a stovky ozbrojenců PKK.

Kurdové tento týden odmítli návrh Ankary, aby složili zbraně a umožnili tak nová jednání o smíru. O autonomii v Turecku bojují od roku 1984 a ozbrojený boj už stál životy na 40 tisíc lidí. V roce 2012 začala mírová jednání s tureckým státem a až do začátku nynějších násilností konflikt prakticky ustal díky vyhlášenému příměří. Nové násilí se vystupňovalo poté, co turecká armáda začala útočit na pozice PKK na severu Iráku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery