Ukrajina připravuje sankční seznam 500 ruských umělců | E15.cz

Ukrajina připravuje sankční seznam 500 ruských umělců

Ministerstvo vnitra přistoupilo k sankcím proti ruským umělcům po incidentu na koncertě Ani Lorak (na snímku uprostřed).
Ministerstvo vnitra přistoupilo k sankcím proti ruským umělcům po incidentu na koncertě Ani Lorak (na snímku uprostřed).
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Daniel Kruczynski via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruští umělci, kteří aktivně podporují anexi Krymu a povstalecké hnutí na východě Ukrajiny, budou mít zákaz vystupovat a jinak umělecký působit na Ukrajině. Seznam 500 nežádoucích jmen chystá ukrajinské ministerstvo vnitra.

„Připravujeme seznam asi 500 kulturních činitelů, kteří schvalují anexi Krymu a separatismus na Ukrajině. Zakážeme jim vstup do země,“ potvrdil dnes plány ukrajinské vlády poradce ministra vnitra Anton Heraščenko.

„Doufám, že se Ukrajina nezbláznila, aby uskutečnila takové fantasmagorické nápady,“ zareagoval ruský ministr kultury Vladimir Medinskij. Podobně se vyjádřil i ruský režisér Karen Šachnazarov, známý i českým a slovenským divákům snímky Milujeme jazz či Jezdec jménem Smrt: „Zdá se mi, že toto gesto je nesmyslné, ale dobře svědčí o ovzduší, které na Ukrajině nyní vládne,“ řekl a dodal, že „ani za nejkrutějších válek se umění nezakazovalo“.

Záměr inicioval zmařený koncert zpěvačky Ani Lorakové

Heraščenko reagoval na nedělní incident v jihoukrajinské Oděse, kde dav národně orientovaných Ukrajinců zmařil koncert zpěvačky Ani Lorakové kvůli jejím údajným proruským sympatiím.

Loraková je Ukrajinka, ale na koncerty do Ruska často zajíždí. „Neschvaluji její jednání. Takoví lidé by neměli vydělávat peníze na Ukrajině, ať si jedou na Krym,“ komentoval incident Heraščenko.

V Oděse mezitím demonstrace pokračují. Terčem nevole je nyní velitelství policie, která protest proti zpěvačce rozehnala. Budovu podle agentury Unian střeží policejní kordóny.

Podobný seznam prý je i v Lotyšsku

Které ruské umělce ukrajinské úřady na sankční seznam zařadí, není zatím známo. Podobný seznam ale údajně už existuje v Lotyšsku. Figuruje na něm například ruská zpěvačka Valerija, zpěvák Oleg Gazmanov nebo veterán ruské vlastenecké písňové tvorby a politik Josif Kobzon.

Kobzon, rodák z ukrajinského Donbasu, je na indexu i v USA, a to kvůli údajným stykům s mafiánským podsvětím. Ukrajinská Dněpropetrovská oblast nedávno zahájila správní řízení, jehož cílem je zbavit Kobzona čestného občanství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.