Ukrajina schválila zákony potřebné k získání dalších peněz od MMF | E15.cz

Ukrajina schválila zákony potřebné k získání dalších peněz od MMF

Ukrajinský parlament
Ukrajinský parlament
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinský parlament schválil zákony potřebné k získání zahraniční pomoci v objemu přes tři miliardy dolarů, tedy 75 miliard korun zahrnující půjčky od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky. Oznámil to náměstek ukrajinské ministryně financí Natalije Jareškové. Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) navíc uvedla, že by mohla ukrajinské státní energetické společnosti Naftogaz poskytnout půjčku 300 milionů eur na nákup plynu na evropském trhu.

Kyjev se již delší dobu snaží snížit svou závislost na dodávkách plynu z Ruska. Ukrajinští zákonodárci hlasovali o řadě zákonů, včetně legislativních změn v bankovním systému a energetickém sektoru. Nové zákony by měly Kyjevu kromě druhé části úvěrové pomoci od MMF ve výši 1,7 miliardy dolarů zajistit rovněž miliardu dolarů od Světové banky, 300 milionů dolarů od Japonska a 200 milionů dolarů od Německa.

MMF začátkem července oznámil, že se s Ukrajinou dohodl na opatřeních, která jsou zapotřebí pro uvolnění druhé části úvěrové pomoci. Program pomoci je rozdělen do čtyř let a jeho celkový objem dosahuje zhruba 17,5 miliardy dolarů.

V březnu obdržel Kyjev od MMF prvních pět miliard dolarů. Celkově by měla Ukrajina během příštích čtyř let získat od mezinárodních věřitelů zahrnujících rovněž Evropskou unii kolem 40 miliard dolarů.

Na pokraji bankrotu

Ukrajina se následkem špatného hospodaření a konfliktů s proruskými separatisty na východě země pohybuje na pokraji státního bankrotu. Kyjev nyní jedná se soukromými věřiteli o restrukturalizaci dluhu. Věřitelé chtějí pouze prodloužení splatnosti dluhopisů, ukrajinská vláda však požaduje i snížení nominální hodnoty dluhu a úroků.

Kyjev hrozí, že pokud se s věřiteli nedohodne, přestane jim dluhopisy splácet. Výkonná ředitelka MMF Christine Lagardeová nicméně v červnu uvedla, že fond by mohl pokračovat v půjčování peněz Ukrajině i v případě, že jednání Kyjeva o restrukturalizaci dluhu zkrachují a země nebude schopna plnit své závazky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video