Ukrajina se s MMF dohodla na novém úvěru, dostane téměř 90 miliard korun | E15.cz

Ukrajina se s MMF dohodla na novém úvěru, dostane téměř 90 miliard korun

Kyjev
Kyjev
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ukrajina se dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na novém záložním úvěru v objemu 3,9 miliardy dolarů (87,6 miliardy korun) na dobu 14 měsíců. Dohoda je zatím pouze předběžná. Musí ji schválit výkonná rada MMF a podmínkou pro čerpání úvěru je, že Ukrajina schválí rozpočet na příští rok, který bude splňovat požadavky MMF. Vyplývá to z dnešního sdělení fondu.

Ukrajina minulý měsíc uvedla, že zahájila jednání s MMF o novém záložním úvěru, který má nahradit současný program v objemu 17,5 miliardy dolarů. Nová dohoda by měla pomoci Ukrajině udržet si finanční stabilitu a důvěru investorů před volbami plánovanými na příští rok. Umožní také vládě vydat nové dluhopisy a připraví podmínky pro uvolnění další pomoci od Evropské unie a dalších zahraničních dárců.

MMF a západní spojenci napumpovali na Ukrajinu od povstání v roce 2014 a následné ruské anexi Krymu miliardy dolarů. Ukrajina ze slíbeného úvěru od MMF obdržela pouze 8,7 miliardy USD. Úvěr je prakticky zmrazen od dubna 2017 kvůli pomalému zavádění požadovaných hospodářských reforem, pomalému pokroku při potírání zakořeněné korupce a neochotě Ukrajiny zvýšit ceny plynu.

Měnový fond požadoval po Ukrajině, aby zvýšila ceny plynu pro domácnosti na tržní úroveň; od dob Sovětského svazu jsou udržovány uměle nízko. Dnes země před dohodou o úvěru oznámila, že ceny plynu pro domácnosti od 1. listopadu zvýší téměř o čtvrtinu, uvedla agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video