Ukrajinský parlament vyhlásil místní volby, bez Krymu a Donbasu | E15.cz

Ukrajinský parlament vyhlásil místní volby, bez Krymu a Donbasu

Parlamentní volby na Ukrajině
Parlamentní volby na Ukrajině
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinský parlament většinou hlasů vyhlásil na 25. října místní volby, které se mají konat po celé zemi, kromě anektovaného Krymu a "okupovaných" okresů Doněcké a Luhanské oblasti na východě země. Tento průmyslový region zvaný Donbas částečně ovládají separatisté. Konflikt si od loňského dubna vyžádal přes 6500 mrtvých.

Právě otázka, zda se volby mají odehrát alespoň v té části Donbasu, která zůstala pod kontrolou Kyjeva, byla hlavním bodem v debatě. Příslušný výbor sice radil volby nepořádat, ale koalice se nakonec dohodla, že se hlasovat bude. V případě „osvobozených, ale problematických míst“, jako je například přestřelkami sužovaná obec Šyrokyne, anebo město Slavjansk, má rozhodnout ústřední volební komise a následně předložit toto rozhodnutí parlamentu.

V „okupované“ části Donbasu se volby z rozhodnutí parlamentu konat nemají. Separatisté však na počátku měsíce ohlásili, že místní volby uspořádají 18. října, prý v zájmu posílení příměří a ukončení konfliktu. Prezident Petro Porošenko vzápětí odsoudil záměr separatistů uspořádat „nezákonné a podvodné volby“ jako další pokus Ruska podkopat mírové dohody.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video