Unie hodlá pokračovat v přísnějším Kjótském protokolu | E15.cz

Unie hodlá pokračovat v přísnějším Kjótském protokolu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministři členských zemí Evropské unie se dohodli na klíčových otázkách pro pokračování Kjótského protokolu. Takzvaný Kjótský protokol II, který se vztahuje prakticky jen na EU, počítá s radikálnějším snížením vypouštění oxidu uhličitého (CO2) do ovzduší oproti roku 1990. Konference o ochraně klimatu se konala v peruánské Limě.

Německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová oznámila, že ratifikace pokračování Kjótského protokolu nyní může pokračovat. Dosud ji blokovalo především Polsko, poznamenala agentura DPA. EU chce v dodatečném závazku do roku 2020 snížit emise CO2 ve srovnání s rokem 1990 až o 30 procent, dosud byl cíl dvacet procent.

Nejasné ale bylo, jak si unijní země přerozdělí emisní povolenky. Nyní je ale podle Berlína v této věci jasno, neboť členské státy se na postupu dohodly. Předpokládá se, že unijní ministři životního prostředí 17. prosince Kjótský protokol II posvětí. To bude pro rozvojové země znamenat důležitý signál, neboť tím Brusel dá najevo, že sliby plní. Vedle toho se unie v říjnu zavázala emise CO2 k roku 2030 oproti hodnotám z roku 1990 snížit o 40 procent.

Na končícím jednání v Limě se očekává společné usnesení takřka 200 zemí o tom, jak k ochraně klimatu a zpomalení růstu teploty na planetě přispějí. Ty pak budou zahrnuty do nové klimatické dohody, která by se měla uzavřít v nadcházejícím roce v Paříži. Zda se ještě dnes delegáti na společném textu dohodnou, není jasné, neboť jednání se kvůli sporům nadále protahuje. Někteří vyjednávači proto předpokládají, že rozhovory budou pokračovat do soboty.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video