Unijní fond obnovy pomůže členským státům zvýšit kapacitu LNG

LNG terminál v polském Svinoústí

LNG terminál v polském Svinoústí Zdroj: Reuters

Peněz z nového unijního fondu obnovy, který byl vytvořen na podporu hospodářského růstu po pandemii covidu-19, budou moci země Evropské unie využívat k posílení svých kapacit zkapalněného zemního plynu (LNG). Řekl to podle agentury Reuters eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Gentiloni v domovské Itálii rovněž řekl, že po létě hodlá představit reformu unijního Paktu stability. Nová pravidla podle něj budou pravděpodobně zohledňovat dluhové cíle jednotlivých zemí.

Komise platnost rozpočtových a dluhových pravidel známých jako Pakt stability a růstu pozastavila předloni v reakci na koronavirovou krizi a původně je chtěla obnovit už letos. Ruská agrese na Ukrajině ji však přiměla plán přehodnotit. Vládám proto nechá volnější ruce v otázkách rozpočtových schodků a veřejných dluhů ještě celý příští rok.

Co bude Česko dělat, když Moskva zastaví dodávky zemního plynu. Vládní plán

Video placeholde
Plán Česka při odstavení dodávek plynu • Videohub

 

Gentiloni poznamenal, že komise chce učinit pozměněné limity pro půjčování peněz „méně abstraktní a méně rigidní“.

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu se země EU usilovně snaží zbavit se závislosti na dovozu ruského plynu. Budování nové infrastruktury umožňující import většího množství zkapalněného zemního plynu nikoli z Ruska je součástí unijní strategie.