USA podepsaly dohodu o rekordní vojenské pomoci Izraeli | E15.cz

USA podepsaly dohodu o rekordní vojenské pomoci Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Spojené státy a Izrael dnes podepsaly dohodu o americké vojenské pomoci židovskému státu. Washington poskytne Izraeli během deseti let celkem 38 miliard dolarů (asi 912 miliard korun). Informovala o tom agentura AP. Jde o dosud největší vojenskou pomoc, jakou kdy USA nějaké zemi daly. Dohoda se týká let 2019 až 2028.

„Premiér (Benjamin) Netanjahu i já si jsme jisti, že nová dohoda významně přispěje k izraelské bezpečnosti,“ řekl Barack Obama ve Washingtonu. Americký prezident též uvedl, že v otázce izraelsko-palestinského konfliktu bude pokračovat v tlaku na řešení ve formě dvou států. Dohoda, která nese název memorandum o porozumění, přiznává Izraeli roční pomoc ve výši 3,8 miliardy dolarů. Podle dosavadní dohody, platné do roku 2018, Washington ročně Izraelcům přispívá 3,1 miliardy dolarů.

Nová dohoda ale znamená pro Izrael určitá omezení při nakládání s americkými penězi. Zatímco dosud mohl prostředky z USA použít i k nákupu vojenské techniky vlastní výroby, nově za ně bude muset nakupovat pouze americkou výzbroj. Izrael také už nebude moci v americkém Kongresu žádat o další pomoc mimo dohodnuté roční příspěvky.

Dohoda poprvé zahrnula i peníze na raketovou obranu, kterou dosud USA pomáhaly Izraeli financovat z příspěvků schvalovaných jednotlivě Kongresem. Poskytnutí peněz bude muset každý rok potvrdit americký Kongres, podle AP se ale v tomto směru nečekají žádné překážky. Jak američtí demokraté, tak republikáni dlouhodobě vyjadřují podporu židovskému státu, který je klíčovým spojencem USA na Blízkém východě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.